Umowa najmu

Jak ustalić cenę ofertową sprzedawanej nieruchomości?

Podejmując decyzję w kwestii sprzedaży nieruchomości, szczególną uwagę należy zwrócić na ustalenie ceny ofertowej, czyli kwoty, jaka widnieje w ogłoszeniu. W poniższym artykule omówimy wątek tego jak ustalić cenę ofertową sprzedawanej nieruchomości?

Zadając sobie pytanie „Jaką kwotę chcielibyśmy otrzymać za sprzedaż mieszkania czy domu?”, najczęściej odpowiedź brzmi: „Jak najwięcej”. Owszem, nie jest to złe podejście, ponieważ powinno zależeć nam na jak najlepszych warunkach. Nie zawsze jednak idzie to w parze z realnymi założeniami. Oczekiwania należy sprowadzić do konkretnej liczby, a więc optymalnej ceny. 

Jak zatem uniknąć błędu, aby cena nie była zbyt niska ani zbyt wygórowana, a proces sprzedaży przebiegł jak najlepiej?

Jeżeli nie sprzedajesz nieruchomości, zapewne ją wynajmujesz. Dla właścicieli mieszkań przygotowaliśmy profesjonalne umowy najmu, które będą chronić osobę wynajmująca jak i najemcę. Umowa najmu mieszkania lub umowa najmu pokoju gwarantują bezpieczeństwo obu stron, sporządzone są przez profesjonalistów dla profesjonalistów!

Jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości?

Kwota, za jaką zamierzasz sprzedać nieruchomość, musi odzwierciedlać jej cechy oraz uwzględniać aktualną sytuację rynkową. Nie każda cecha wpływa równomiernie na cenę. Jedne mają większą, a inne nieco mniejszą wagę. 

Za fundamentalną uznaje się lokalizację. Zazwyczaj, im nieruchomość położona jest bliżej centrum miasta, tym wyższa cena. Znaczenie lokalizacji może mieć także związek ze złej lub dobrej sławy dzielnicą. Zdarza się tak, że nieruchomość usytuowana w prestiżowym rejonie będzie droższa od dzielnic cieszących się mniejszym zainteresowaniem, mimo podobnej odległości od centrum miasta. 

Obok stawianej na pierwszym miejscu lokalizacji, bez wątpienia, znaczący wpływ na cenę mają również inne czynniki. Można wskazać tutaj powierzchnię, standard, stan techniczny, układ funkcjonalny, piętro, na którym się znajduje czy stan prawny nieruchomości. Cena nieruchomości będzie rosła wraz z malejącą ilością nakładu pracy w nieruchomość, wymagającą doprowadzenia do gotowego stanu, w którym będzie można zamieszkać.

Oprócz cech, cena musi zostać podporządkowana obecnej sytuacji rynkowej. Na rynku obserwuje się zależność cen nieruchomości od popytu i podaży, przy czym rosnący popyt powoduje wzrost cen. 

Jeżeli oprócz sprzedaży mieszkań, zajmujesz się wynajmem mieszkań lub pokoi dla studentów lub obcokrajowców skorzystaj z checklista weryfikacji najemców, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wynająłeś mieszkania odpowiedniej osobie.

Przegląd cen ofertowych – metoda porównawcza

Próbując oszacować wartość nieruchomości, najłatwiej zrobić to przeglądając strony internetowe z ogłoszeniami. Należy wśród wystawionych ofert szukać nieruchomości bardzo podobnych do własnej. Postaraj się jak najbardziej zawęzić kryteria. Ważne jest, aby znaleźć nieruchomości z bliskiej okolicy i metrażem zbliżone do Twojej. W ten sposób poznasz zakres cen ofertowych nieruchomości podobnych. 

Czasami rozpiętość cen może być bardzo duża. Bywa tak, że niska cena nieruchomości wiąże się z chęcią szybkiej sprzedaży lub złym stanem technicznym. Wysoka cena, z kolei może wynikać z towarzyszących bodźców emocjonalnych i traktowania nieruchomości przez pryzmat prywatnych wspomnień. 

Podczas porównywania eliminuje się zazwyczaj oferty skrajne, a bierze pod uwagę pozostałe nieruchomości.

Różnice między ceną ofertową, a ceną transakcyjną

Cena ofertowa niemal nigdy nie jest jednoznaczna z ceną transakcyjną. Cena ofertowa to ilość pieniędzy, jaką sprzedający chciałby otrzymać za nieruchomość, natomiast cena transakcyjna to faktyczna kwota, za którą nieruchomość zostaje zbyta. 

Ceny ofertowe są umyślnie zawyżane, aby mieć margines bezpieczeństwa w razie ewentualnych negocjacji zanim sprzedaż dojdzie do skutku. Podjęcie działań zmierzających do obniżenia ceny ofertowej nieruchomości należy do kupującego. Skutkiem negocjacji, może być zmniejszenie ceny transakcyjnej od ceny ofertowej o nawet kilkanaście procent. 

Nietrudno zatem zauważyć, że różnice wynikają nie tylko z kwestii nazewnictwa. Innymi słowy, cena ofertowa to „cena oczekiwana”, a cena transakcyjna to „cena końcowa”, którą zaakceptowały obie strony transakcji kupna-sprzedaży.

Określenie ceny ofertowej – samodzielnie czy w rękach specjalisty?

Oczywiście, poznając techniki ustalenia ceny ofertowej, możesz wykonać ją samodzielnie. A może nie masz czasu na eksperymentowanie lub wydaje Ci się, że nie sprostasz dostosowaniu oferty do warunków rynkowych? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadanie zlecić doświadczonemu specjaliście. Masz do wyboru dwie drogi. 

Po pierwsze, fachowej porady zasięgniesz od pośrednika nieruchomości, który ma dostęp do informacji o cenach sprzedaży i posiada wiedzę o aktualnych trendach rynkowych. Z pewnością dobierze odpowiednie parametry wyjściowe oferty. 

Po drugie, możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, aby mieć rzetelną podstawę wyceny. Rzeczoznawca do uzyskania wartości analizuje dane z przeprowadzonych ostatnio transakcji nieruchomościami w bliskim sąsiedztwie. 

Musisz pamiętać, że czas ma ogromny wpływ na cenę końcową. Im mniej czasu masz na przeprowadzenie procesu sprzedaży, tym trudniej będzie ustalić cenę sprzedaży nieruchomości samodzielnie. W takim przypadku lepiej sięgnąć po wsparcie ze strony wymienionych osób. 

Finalnie, kupujący decyduje o tym ile chce zapłacić za daną nieruchomość. Jeśli kwota zostanie ustalona na zbyt wysokim poziomie istnieje ryzyko, że potencjalnego nabywcy nie zobaczymy miesiącami. Czas sprzedaży wówczas wydłuży się, niż gdybyśmy od razu wyszli z odpowiednią ceną.  Nawet z góry rozsądne założenia, nie gwarantują oczekiwanego zysku. Wszystko zweryfikuje rynek.

Jeżeli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju