Czym jest umowa najmu okazjonalnego? Na jaki czas można ją zawrzeć?

Umowa najmu okajonalnego cieszy się coraz większą popularnością z perspektywy wynajmujących. Powodów takiego stanu rzeczy można by wymienić kilka, ale zwłaszcza jeden najbardziej przekonuje właścicieli mieszkań. Tego typu dokument upoważnia osobę wynajmującą do łatwiejszego i skuteczniejszego przeprowadzenia eksmisji lokatora w momencie, gdy umowa przestanie obowiązywać. Podobnie sprawa przedstawia się w sytuacji, gdy najemca nie płacił czynszu. Wówczas cała procedura jest znacznie prostsza, co wynika właśnie z umowy najmu okazjonalnego.

Właściciele, którzy chcą podpisać umowę najmu okazjonalnego mieszkania, zapewne zastanawiają się, czy istnieje maksymalny okres jej obowiązywania. A jeśli tak, to ile on może wynosić. W sieci bardzo często można spotkać się z błędnie sformułowanymi wzorami takich umów, mogącymi wprowadzać w błąd. Warto zatem dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby oszczędzić sobie problemów z formalizacją najmu mieszkania.

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania na czas nieoznaczony?

Inaczej niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnej umowy, umowa najmu okazjonalnego ma jedną zasadniczą cechę. Chcąc związać się z najemcą w taki sposób, wynajmujący nie może jej sporządzić na czas nieoznaczony. Innymi słowy, w treści takiego dokumentu wyraźnie należy wskazać moment jej wygaśnięcia. Co więcej, maksymalny okres ważności umowy najmu okazjonalnego może wynosić 10 lat. Taki zapis widnieje w art. 19a ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Art. 19a. Ustawy o ochronie praw lokatorów

  1. Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Umowa najmu okazjonalnego cieszy się coraz większą popularnością z perspektywy wynajmujących. Powodów takiego stanu rzeczy można by wymienić kilka, ale zwłaszcza jeden najbardziej przekonuje właścicieli mieszkań. Tego typu dokument upoważnia osobę wynajmującą do łatwiejszego i skuteczniejszego przeprowadzenia eksmisji lokatora w momencie, gdy umowa przestanie obowiązywać. Podobnie sprawa przedstawia się w sytuacji, gdy najemca nie płacił czynszu. Wówczas cała procedura jest znacznie prostsza, co wynika właśnie z umowy najmu okazjonalnego.

Właściciele, którzy chcą podpisać umowę najmu okazjonalnego, zapewne zastanawiają się, czy istnieje maksymalny okres jej obowiązywania. A jeśli tak, to ile on może wynosić. W sieci bardzo często można spotkać się z błędnie sformułowanymi wzorami takich umów, mogącymi wprowadzać w błąd. Warto zatem dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby oszczędzić sobie problemów z formalizacją najmu mieszkania.

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania na czas nieoznaczony?

Inaczej niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnej umowy, umowa najmu okazjonalnego mieszkania ma jedną zasadniczą cechę. Chcąc związać się z najemcą w taki sposób, wynajmujący nie może jej sporządzić na czas nieoznaczony. Innymi słowy, w treści takiego dokumentu wyraźnie należy wskazać moment jej wygaśnięcia. Co więcej, maksymalny okres ważności umowy najmu okazjonalnego mieszkania może wynosić 10 lat. Taki zapis widnieje w art. 19a ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów.

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania – podsumowanie

  1. Umowa najmu okazjonalnego mieszkania nie może być zawarta na czas nieoznaczony.
  2. Maksymalny okres obowiązywania umowy wynosi 10 lat.
  3. Określenie okresu obowiązywania można zapisać na dwa sposoby: poprzez dokładne wskazanie terminu jej wygaśnięcia lub wskazania daty początkowej tego okresu i jego długości.

Niektórzy wynajmujący twierdzą, że umowa najmu okazjonalnego mieszkania jest wygodną i bezpieczną formą współpracy z najemcą. W istocie tak jest, choć to zależy od preferencji właściciela lokalu. Jeśli jego wolą jest związanie się za pomocą umowy na czas nieoznaczony, z pewnością takie rozwiązanie nie będzie dla niego. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnego terminu, w którym dokument przestanie być ważny. Nie może on przekroczyć 10 lat.

Jeżeli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju