Najem krótkoterminowy. Czy się opłaca?

Najem krótkoterminowy jest specyficzną formą najmu, która w ostatnich latach zyskuje bardzo dużą popularność. Polega to na wynajmowaniu mieszkań czy domów na doby, czasem na kilka tygodni – podobnie jak w hotelu, z tym, że wynajmującym jest osoba prywatna (lub firma).

Najem krótkoterminowy. Kto może skorzystać?

Zarówno najemcy jak i właściciele mieszkań mają tu bardzo duże szanse na zawarcie umowy. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla moteli czy hoteli, wielokrotnie jest to również tańszą opcja dla osób szukających noclegu, dzięki czemu popularność tej formy zakwaterowania wzrasta.

Najem krótkoterminowy cechuje się również dużą prostotą przy zawieraniu umowy – zazwyczaj odbywa się to przez pośrednika (np. przez Booking.com lub coraz bardziej popularne Airbnb), czyli przez sprawdzony portal internetowy, który m.in. pozwala na kontaktowanie się zainteresowanych stron, ubezpiecza transakcje (np. obciąża najemcę, gdy ten w ostatniej chwili zrezygnuje.

Chroni to nas, jako wynajmujących przed utratą możliwości zarobku; podobnie działa również w przypadku wyrządzenia szkody w wynajętym lokalu. Umowa wynajmu mieszkania jest zastępowana właśnie przez umowę zawartą w serwisie.

Pośrednik transakcji daje również możliwości filtrowania swoich zapytań (zasięg wyszukiwania, cena, ilość osób, terminy) oferując przy tym pełną dowolność w wyborze docelowego zakwaterowania.

Najem krótkoterminowy może wspomóc domowy budżet, inwestowanie w nieruchomości nie jest w tym przypadku konieczne.

Dla przykładu, gdy właściciel ma wolne pokoje w mieszkaniu i od czasu do czasu chciałby go wynająć lub wyjeżdża na jakiś okres – wynajem mieszkań na pokoje jest idealną dla niego opcją.

Najem krótkoterminowy. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Zarządzanie wynajmem mieszkań przy najmie krótkoterminowym, wiąże się z wyższymi kosztami obsługi. Dotyczy to zarówno finansów jak i przede wszystkim czasu. Częste przekazywanie kluczy, sprzątanie po każdym najmie, naprawy, aktualizowanie ogłoszeń, odbieranie telefonów i maili czy nadzór nad rezerwacjami są bardzo czasochłonne

Aby chociaż trochę zaoszczędzić twój czas warto skorzystać z programów, które zautomatyzują wynajem naszego mieszkania. Aplikacja do zarządzania wynajmem to idealny pomysł dla tych, którzy cenią swój czas.

Warto zaznaczyć, że im lepszy standard mieszkania tym znajdziemy więcej chętnych na najem krótkoterminowy. Oto podstawowe cechy:

  • posiadanie nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji np. centrum miasta;
  • posiadamy pełne wyposażenie kuchni, dodatkowo telewizor i przede wszystkim szybkie łącze internetowe;
  • standard lokalu jest zbliżony do tego hotelowego;

Spacer 3D

Spacer 3D to interaktywne prezentacje, dzięki której twoi potencjalni klienci mogą przenieść się do mieszkania nie ruszając się z kanapy. Wystarczy tylko komputer, a nawet smartfon.

Goście chcą jak najlepiej poznać miejsce, do którego się wybierają – przede wszystkim dlatego, aby wiedzieli, że komfortowo będą mogli spędzić swój czas wolny podczas wakacji. Tym samym tworząc wirtualny spacer w 3D zyskamy zaufanie, pokazując, że nie mamy nic do ukrycia.

Zyskujesz nie tylko zaufanie, ale oszczędzasz czas. Dzięki spacerom 3D skontaktują się z Tobą tylko osoby, które będą zainteresowane najmem krótkoterminowym. Nie będziesz musiał tracić zbędnego czasu na osoby, które są słabo przekonani czy chcą skorzystać z Twoich usług.

Czy najem krótkoterminowy się opłaca?

Gdy właściciel mieszkania decyduje się w całości przeznaczyć je po najem krótkoterminowy, kwestia opłacalności jest indywidualna. Należałoby wówczas dokonać obliczeń w porównaniu z najmem długoterminowym.

Krótkoterminowo musimy wziąć pod uwagę, iż nie mamy gwarancji na to, że goście będą się u nas wymieniać przez wszystkie 30 dni w miesiącu (może to być 20 dni, a może 10) – nie mamy gwarancji stałego dochodu.

Ponadto, przy najmie na krótki okres czasu, to właściciel opłaca media (woda, prąd, internet), po jego stronie leżą też koszty sprzątania oraz musi liczyć się z prowizją jaką pobierają serwisy za możliwość wynajmu za ich pośrednictwem.

W przypadku najmu długoterminowego, właściciel ma pewność ciągłości wynajmu oraz stały dochód – rachunki opłaca najemca, a koszt właściciela to podatek od umowy najmu. Rozsądnie jest porównać obie opcje gdy rozważa się przeznaczenie mieszkania/domu pod inwestycję w najem krótkoterminowy.

Najem krótkoterminowy, a regulacje prawne

Nie istnieją szczególne przepisy prawa, które regulowałyby taką formę najmu – polskie prawo nie definiuje w żaden sposób najmu krótkoterminowego.

Można sugerować się przepisami kodeksu cywilnego, ustawy o ochronie praw lokatorów jak również ustawy o usługach hotelarskich. Do tej pory była to szara strefa polskiego rynku wynajmu, gdyż odsetek wynajmujących rejestrujących działalność gospodarczą i płacących podatki był niewielki.

Obecnie najem krótkoterminowy nie jest w żaden sposób uregulowany, jednak pojawiają się pomysły ze strony władz na wprowadzenie kontroli nad taką formą zakwaterowania oraz przede wszystkim na opodatkowanie go.

Nie wiadomo jednak, czy będzie to konieczność otrzymania zezwolenia na takie wynajmowanie czy może powstanie rejestr obiektów noclegowych (propozycja nieistniejącego już Ministerstwa Sportu i Turystyki).

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę.

Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz