Flipowanie. Nowa forma inwestycji

„House flipping” określany potocznie jako flipowanie jest formą inwestycji zakładającą zakup i możliwie jak najszybszą sprzedaż generująca zysk. W czasie między zakupem a sprzedażą nieruchomości inwestor dokonuje działań mających na celu podniesienie wartości nieruchomości.

Jest to forma inwestycji, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce nie doczekaliśmy się polskiego odpowiednika słów dlatego tez przyjęły się nazwy z języka angielskiego. Zza oceanem jest to sposób na życie już wielu osób mimo ogromnego ryzyka, jak i potrzeby dysponowania ogromnymi środkami pieniężnymi.

flipowanie

Rodzaje flipów

Główne założenie jest takie, że kupujemy mieszkanie poniżej ceny rynkowej sprzedajemy je w jaki najszybszym czasie

Wyróżniamy:

  • Flip bez remontu
  • Flip z remontem

Przy flipowaniu bez remontu musimy odnaleźć bardzo atrakcyjną ofertę nie wymagającą remontu, ale taką, która nadal będzie atrakcyjna zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego.

Inwestorzy flipujący bez remontu muszą być bardzo dobrze rozeznani na rynku poszukując maksymalnie korzystnej oferty. Wykorzystują oni bardzo często elementy home stagingu.

Dokonują zmian niewymagających gruntownego remontu często jest to tylko porządne wysprzątanie lokum, wymiana oświetlenia czy też dobór dodatków, które całkowicie zmienią wnętrze i podniosą jego wartość.

Zwrot z inwestycji znacznie większy możemy uzyskać z flipowania z remontem. Wówczas kupujemy mieszkanie wymagające gruntownego remontu. Inwestor dokonuje wszelkich zmian, odświeża lokal, wyposaża go co wiąże się z dodatkowymi kosztami jak i potrzebą poświecenia większej ilości czasu.

Ta forma jest ryzykowniejsza – lokujemy pieniądze na dłuższy okres, czas się wydłuża co może spowodować problem ze znalezieniem nowego nabywcy.

Jak osiągać jak najwyżej możliwie wysokie zyski z flipowania?

Przede wszystkim na wstępie warto jest spojrzeć na nieruchomość oceniając ryzyko. Wybór nieruchomości powinien być bardzo dobrze przemyślany – lokalizacja powinna być atrakcyjna często wybierana, sama nieruchomość nie powinna wymagać ponad przeciętnych nakładów finansowych.

Powinniśmy wybierać takie miejsca, w których małym nakładem pieniężnym i czasowym możemy wiele zmienić. Miejsca wymagające zmiany instalacji, okien, podłóg powinny być odrzucane ze względu na zbyt wysokie ryzyko ponoszonych kosztów.

Częstotliwość flipowania także ma znaczenie, flipując kilka razy w roku potrzebujemy zaangażowania i sporej wiedzy dotyczącej rynku. Czas w flippingu jest kwestią kluczową i powinien być głównym wyznacznikiem oceny inwestycji, zanim się jej podejmiemy.

Określanie szans inwestycji na podstawie czasu pozwoli nam rozsądnie planować inwestycje. Dochód z flipowania powinien wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na jednej nieruchomości.

Flippowanie i zagrożenia

Jest to jedna z nowych form inwestycji w Polsce. Nie jest jeszcze dobrze nam znana dlatego niesie za sobą sporo ryzyka. Zafascynowani popularnością flipingu zza oceanem często dokonujemy pochopne decyzje widząc szybki zarobek nie angażując się dostatecznie okazuje się, że inwestycja, zamiast generować zysk przynosi nam same straty.

Jednak mimo to istnieje wiele rozsądnych inwestorów, którzy przyjęli to już jako formę zarobku na życie. Musimy jednak pamiętać, że flipping wiąże się również z kwestiami podatkowymi. Mowa tu o podatku 19%, który naliczany jest przy sprzedaży nieruchomości w ciągu 5 lat od zakupu a także dodatkowo musimy liczyć się z podatkiem 8% naliczanym w związku z pracami remontowymi.

Mimo to dzisiaj jest to atrakcyjna forma na lokowanie pieniędzy w porównaniu z lokatami bankowymi, które stały się obecnie nieopłacalne na dzień dzisiejszy nie generują żadnego zysku.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz