Wynajem pokoju czy kawalerki – co lepsze?
Zarówno studenci, jak i młodzi dorośli, którzy samotnie szukają miejsca do życia zastanawiają się czy lepszy jest wynajem kawalerki czy pokoju w mieszkaniu. W naszym tekście opisaliśmy zalety i wady każdej z tych dwóch opcji.
Koszty najmu
Pokoje w mieszkaniu wielopokojowym w większości przypadków są średnio o połowę tańsze od kawalerek na wynajem. Dając na przykład koszty w stolicy – wynajem pokoju wynosi średnio 1000 złotych, z kolei za kawalerkę będziemy musieli zapłacić 2000 zł. W innych miastach akademickich proporcje cen za najem kawalerki względem stawek za wynajem pokoju są podobne. Jedynym wyjątkiem jest Wrocław, w którym ceny są wyższe niż w stolicy, ale za to różnica w cenie wynajmu pokoju i kawalerki mniejsza. Za pokój w mieszkaniu trzeba zapłacić 1200 złotych, natomiast wynajem kawalerki to wydatek rzędu 1800-2000 zł. Najniższe pokoje i kawalerki znajdziemy w Białymstoku i Toruniu.
Co wybrać – kawalerka czy pokój?
Po pierwsze zastanów się czy liczy się dla Ciebie bardziej cena czy może komfort. Umowa najmu mieszkania może być podpisana przez Ciebie i Twoich znajomych – jeżeli jednak nie są oni chętni, będziesz żyć w obawie, że nieznajomi współlokatorzy będą wchodzić Ci na głowę. W takim wypadku lepiej postawić na kawalerkę, w której będziesz czuć się swobodnie. Z kolei, gdy znalazłeś grupę spokojnych osób, którzy gotowi są wynająć mieszkanie – warto trochę zaoszczędzić i zdecydować się na pokój w takim mieszkaniu.
Wynajem kawalerki – plusy i minusy
Ogromną zaletą kawalerki jest brak konieczności dzielenia się przestrzenią domową z kimkolwiek. Nikt nie zostawi brudnych naczyń w zlewie, ani nie będzie hałasował w nocy. Dużym minusem takiego rozwiązania jest wyższy koszt wynajęcia lokalu. Niemniej jednak dla osób ceniących sobie prywatność i swobodę nie to aż takiego znaczenia. Kolejnym minusem kawalerki jest fakt, że daje ono małą możliwość aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. Czasem, by to mieszkanie pełniło wszystkie niezbędne funkcje, niezbędna jest spora inwencja. Ponadto mała przestrzeń sprawia, że może być problem z przechowywaniem wszystkich rzeczy. Pamiętaj, że kawalerka nie nadaje się dla rodzin z dziećmi lub ze zwierzętami. Pies, szczególnie należący do dużej rasy może się w tak małym mieszkaniu męczyć.
Wynajem pokoju – wady i zalety
Masz bliskich znajomych i wiesz, że mieszkanie razem nie będzie dla was uciążliwe? W takiej sytuacji umowa najmu pokoju w takim lokalu będzie najlepszym rozwiązaniem. Koszt wynajmu pokoju jest zdecydowanie mniejszy niż wynajem kawalerki. Jest to ważne szczególnie dla studentów. Kolejną kwestią jest fakt, że raźniej jest mieszkać w grupie niż samemu. W sytuacji gdyby potrzebna byłaby Ci pomoc mieszkając w pokoju zawsze możesz o nią poprosić współlokatorów. Kolejna zaleta to możliwość podzielenia się obowiązkami dotyczącymi utrzymania porządku w częściach wspólnych. Do minusów zdecydowanie należy ograniczona prywatność i swoboda. Problemem jest też czasem rozliczenie mediów, szczególnie gdy nie są wliczone w czynsz. Bez wątpienia nie każdy zużywa tyle samo wody czy prądu, ale jednocześnie dość trudno wyliczyć to indywidualnie.
Nie da się zatem ukryć, że zarówno wynajem kawalerki, jak i wynajęcie pokoju ma swoje plusy i minusy. Różnica w cenie jest spora, ale dla osób ceniących sobie prywatność jest ona do przeskoczenia. Z kolei ekstrawertyk, który nie lubi spędzać czasu samodzielnie zapewne nie wyobraża sobie mieszkać w kawalerce i wybierze pokój.
Sprawdź także umowa najmu okazjonalnego!
Co trzeba wiedzieć o wynajmie pokoju?
Zanim umowa wynajmu pokoju będzie podpisana warto dokładnie poznać jej warunki. Sprawdź co wlicza się do ceny czynszu, a za co będziesz musiał płacić dodatkowo oraz z jakich wygód będziemy mogli korzystać. Jeżeli cena jest wyjątkowo niska – sprawdź czy nie kryje jakiejś pułapki. Wystrzegaj się pokojów przechodnich, które praktycznie nie dają żadnej prywatności mieszkającym w nich lokatorom. Często wynajmujący ukrywają ten fakt w ogłoszeniu, także bądź wyjątkowo czujny! Dla właściciela ważna jest informacja, czy lokatorzy samodzielnie wynajmujemy pokój, czy w kilka osób całe mieszkanie, a kosztem wynajmu pokoju dzielą się już między sobą. Koniecznie należy to ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy.
Kwestie prawne związane z wynajmem mieszkania na pokoje
- Najemca zobowiązany jest do korzystania z pokoju w sposób, który nie przeszkadza innym lokatorom.
- Najemca otrzymuje informacje i zasady dotyczące wysokości czynszu najmu i pozostałych opłat.
- Najemca zobowiązany jest do utrzymywania czystości zarówno w pokoju, jak i w częściach wspólnych mieszkania.
- Najemca ma obowiązek zawiadamiać właściciela mieszkania, w przypadku wystąpienia awarii, nawet jeśli nie powstały z jego winy.
- Najemca bez pisemnej zgody właściciela nie ma prawo do jakichkolwiek zmian w pokoju.
- Właściciel ma prawo do kontroli najętego pokoju raz w miesiącu, ale tylko po wcześniejszym uprzedzeniu o tym najemcy.
- Najemca nie ma prawo do podnajmu swojego pokoju osobom trzecim.
- Najemca, w ostatnim dniu obowiązywania umowy najmu, powinien oddać lokal właścicielowi w stanie nie gorszym niż stan wyjściowy.
Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.