Na jaki metraż mieszkania się zdecydować?

Kupno mieszkania wiąże się z dużym nakładem finansowym, w związku z tym jego wybór musi być w pełni przemyślany. W naszym poprzednim artykule pisaliśmy na temat rynku pierwotnego i wtórnego, w tym z kolei postaramy się doradzić Ci jaki metraż mieszkania wybrać. Przeczytaj nasz tekst, a podjęcie decyzji o tym na jaki metraż mieszkania się zdecydować stanie się bardzo prosta.

Od czego zacząć?

Podejmując decyzje o wyborze mieszkania należy wziąć pod uwagę zarówno teraźniejsze oczekiwania, jak i przyszłościowe plany jego użytkowania. Zastanów się czy planujesz założyć rodzinę, kupić zwierzę lub czy zamierzasz zacząć pracę zdalną i zamienić jeden z pokoi na home office. Pamiętaj jednak, że wybrany metraż mieszkania, będzie miał wpływ na poniesione koszty, czyli po prostu na wysokość kredytu. Aby wybrać dla siebie idealną powierzchnię mieszkania warto zadać sobie kilka pytań na przykład ile czasu spędzasz w domu na co dzień lub czy mieszkanie jest Twoim miejscem pracy. Singiel, który nie planuje założyć rodziny i pracuje w biurze nie musi wybierać dużego mieszkania – 30 metrowa nieruchomość będzie dla niego wystarczająca. Z kolei para z dzieckiem, która spędza dużo czasu w domu powinna postawić na co najmniej trzypokojowe mieszkanie, którego metraż będzie większy niż 60 metrów kwadratowych. Natomiast osoby, które pracują zdalnie powinny wybrać mieszkanie z dodatkowym pokojem, w którym zorganizują sobie biuro. Powinno być ono dobrze nasłonecznione i urządzone tak, aby dobrze Ci się w tym miejscu pracowało. Pamiętaj, że biurko i fotel do biura domowego musi być w pełni funkcjonalne i wygodne.

Metraż mieszkania dla singla

Singiel, który w najbliższym czasie nie planuje założyć rodziny wybierając mieszkanie powinien wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na początku zastanów się jak dużo czasu spędzasz w domu. Jeżeli większość dnia spędzasz poza domem, twoje potrzeby zaspokoi niewielkie jednopokojowe mieszkanie, którego metraż będzie wynosił 30-35 metrów kwadratowych. Natomiast, gdy większość dnia spędzasz w mieszkaniu to warto postawić na dwupokojowe mieszkanie. W takim lokalu warto wygospodarować jedno pomieszczenie na strefę biurową lub gościnną, a drugie na sypialnie. Oprócz metrażu warto zwrócić uwagę na okolice oraz osiedle, na którym mieszkanie się znajduje. Dobrze, aby było ono w pobliżu lokali usługowych i parków, rozbudowana sieć połączeń komunikacyjnych także jest istotna. Jeżeli wiedziesz życie singla lub studenta warto także, aby na osiedlu były knajpy oraz bary.

Metraż mieszkania dla pary

Optymalnym rozwiązaniem dla pary jest zakup mieszkania z dwoma lub trzema pokojami=. Jego metraż powinien wynosić od 50 do 60 metrów kwadratowych. W sytuacji, gdy para bierze pod uwagę pojawienie się potomstwa mieszkanie powinno być jeszcze większe. Zadowalającym pomysłem jest trzypokojowe mieszkanie. Warto je podzielić na salon, sypialnię oraz pokój gościnny. Ten ostatni później można przerobić na pokój dziecięcy. W przypadku, gdy któreś z rodziców pracuje z domu mieszkanie czteropokojowe będzie strzałem w dziesiątkę. Nie da się również ukryć, że osoby planujące powiększenie rodziny mają inne wymagania związane z otoczeniem nieruchomości. Istotna jest dla nich bliskość terenów zielonych, szkół oraz placów zabaw. Dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej jest również bardzo ważna.

Metraż mieszkania dla rodziny z dziećmi

W zależności od liczby posiadanego potomstwa i możliwości finansowych, rodziny z dziećmi nie powinny wybierać nieruchomości, których metraż jest mniejszy niż 90 metrów kwadratowych. Osiedle oraz blok, w którym mieszkanie się znajduje powinno być dokładnie wyselekcjonowane. Brak windy, podjazdów na wózki czy wysokie schody mogą być niezwykle uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli decydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym to pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wentylację i wilgotność pomieszczeń. Nieodpowiednia będzie przyczyną powstawania grzybów i pleśni zagrażających zdrowiu dzieci. Wzmożony ruch drogowy czy brak bezpiecznych przejść i sygnalizacji świetlnej może w przyszłości stwarzać zagrożenie podczas samodzielnego poruszania się dziecka po okolicy.

Metraż mieszkania pod wynajem

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób inwestuje fundusze w nieruchomości i decyduje się na podnajem mieszkań. Aby kupić odpowiedny metraż takiego mieszkania należy zastanowić się do jakiej grupy będzie kierowana oferta. Umowa najmu pokoju czy umowa najmu mieszkania? Dla studenta lub singla najlepiej kupić kawalerkę. Wybierz mieszkanie 25 lub 30 metrowe, aby móc je wynająć za mniejszą kwotę. Większość osób nie chce płacić zbyt wiele za kawalerkę. Jeśli różnica będzie niewielka to potencjalny najemca dopłaci za mieszkanie dwupokojowe. To właśnie one cieszą się największą popularnością na rynku nieruchomości pod wynajem. Taki lokal ma najkorzystniejszy dla najemcy stosunek ceny wynajmu do kosztów zakupu. Ludzie najchętniej wynajmują mieszkania z dwom pokojami, których powierzchnia wynosi 45-60 metrów kwadratowych.

Sprawdź także – umowa najmu okazjonalnego!

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz