Kredyt hipoteczny. Jakich dokumentów potrzebujemy?

Kredyt hipoteczny kojarzy się z koszmarnymi formalnościami. Doradzamy jak odnaleźć się w natłoku potrzebnych dokumentów.   

Na samym początku starania się o kredyt hipoteczny, najważniejsze jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych nam dokumentów, których bank będzie od nas potrzebował.

Przy tradycyjnym kredycie gotówkowym sprawa jest prostsza, a bank potrzebuje wyłącznie dokumentów o naszej sytuacji finansowej. W przypadku kredytu hipotecznego dokumenty potrzebne to również, te określające stan prawny nieruchomości.

Kredyt hipoteczny a ilość dokumentów

Każda forma dochodu, nieważne z jakiego go czerpiemy, będzie generowała inną listę dokumentów. Na początku musimy zaznaczyć, że tyle ile źródeł dochodów to tyle list.

Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o ilość dokumentów określających stan prawy nieruchomości, jaką planujemy zakupić. W zależności czy planujemy zakup mieszkania, domu i czy dana nieruchomość jest obciążana hipoteką, lista dokumentów będzie zawsze różna.

Banki jednak tworzą swoje własne spisy dokumentów, które potrzebne są do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. Zazwyczaj jednak są to standardowe szablony, które nie uwzględniają nietypowych sytuacji.

W tym przypadku przydadzą nam się doradcy finansowi, którzy sporządzą nam szczegółową listę do naszego przypadku. Doradca finansowy sporządzi specjalnie dla nas dokładną listę, z analizą banku, by w trakcie rozpatrywania wniosku przez bank nie potrzebne było dosyłanie dodatkowych dokumentów.

doradca finansowy

Jak skrócić czas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny?

Wiele osób skarży się na pracę banku i żali się, że czas rozpatrywania ich wniosków o kredyt hipoteczny, wynosi często nawet 2 lub 3 miesiące. Warto wiedzieć jednak, że powodem przedłużającego się czasu jest niestety źle przygotowana dokumentacja.

Zależy nam, aby podczas procesowania wniosku przez bank nie trzeba było dowozić kolejnych dokumentów. Liczy się dla nas czas i chcemy jak najszybciej dokończyć wszelkie formalności z bankiem.

Wszystko w tym przypadku sprowadza się do dobrej oceny finansowej. Na początku całego procesu, należy sporządzić szczegółową listę dokumentów.

Drugą kwestią jest sam proces. Wszystkie dokumenty, które dostarczamy jak np. zaświadczenia z pracy mają swoją urzędową ważność. Najczęściej jest to 30 dni i jeżeli zbierzemy dokumenty wcześnie i w nieodpowiedniej kolejności to wiele z nich może stracić już swoją miesięczną ważność. Tym samym zacznie się niepotrzebny proces dosyłania wszelkich kopii dokumentów.

Podsumowanie

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, zgodnie z rekomendacją Banku Centralnego musimy posiadać minimalny wkład własny, który obecnie wynosi 20% wartości nieruchomości. Przykładowo, przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego na kwotę 200 tysięcy zł minimalny wkład własny wynosi 40 tysięcy zł co w obecnych czasach jest nie małą kwotą.

Jeśli jednak posiadamy wkład finansowy i zdolność możemy i decydujemy się na zaciągniecie kredytu hipotecznego np. na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w nieruchomości możemy zauważyć, że proces gromadzenia wszystkich potrzebnych dokumentów potrzebnych do wniosku sprowadza się do naszej organizacji.

Ważne, aby do całego procesu podejść z głową, przy współpracy z doświadczonymi doradcami finansowymi.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz