Inwestowanie w nieruchomości. Dlaczego warto?

Posiadanie własnego mieszkania czy też domu, to często marzenie niejednej osoby. Taki stan rzeczy kojarzyć się może z pewnego rodzaju stabilnością i pierwszym krokiem do zbudowania domowego ogniska w oparciu o własne cztery ściany. Bez wątpienia, świadomość posiadania własnej nieruchomości to bardzo przyjemne uczucie.

Jednak przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć, że zakup oraz posiadanie nieruchomości to również pewien model inwestycyjny i to model, który od dawna się sprawdza i po który sięga coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje? Co tak wyjątkowego, albo też korzystnego jest w nieruchomościach, że te jak magnez przyciągają coraz to większą liczbę inwestorów?

To naprawdę ciekawy i intrygujący temat, nad którym wypada chociaż przez chwilę się pochylić. Zastanówmy się więc dzisiaj wspólnie nad tym, dlaczego warto inwestować w nieruchomości i czym takie inwestycje realnie się charakteryzują.

Inwestowanie w nieruchomości a przewidywalność dochodów

Zacząć należałoby od tego, że mało która inwestycja ma tak przewidywalne dochody, jak inwestycja w nieruchomości. Jak to rozumieć? Pamiętajmy, że zakup nieruchomości to przeważanie inwestycja długoterminowa i tak należy na nią patrzeć. Oczywiście, są sytuację, w których można szybko na nieruchomościach zarobić, ale nie mówimy tutaj o pojedynczych okazjach, które się po prostu zdarzają, ale raczej o świadomym zainwestowaniu swoich pieniędzy.

Wróćmy więc do tego, że nieruchomości traktujemy jako inwestycję długoterminową. Zastanówmy się więc, czy znamy przypadki, w których ktoś kupił nieruchomość za kwotę X a po 10 latach jej wartość wynosiła X-50%? Mówimy oczywiście o normalnej nieruchomości, która nie została przez ten okres zaniedbana i nie popadła w ruinę. A teraz odwróćmy pytanie: czy znamy sytuację, w której ktoś kupił nieruchomość za X a po 10 latach była ona warta X+50%?

To już zdecydowanie częściej spotykana sytuacja, prawda? Wynika to z fakt, że na nieruchomości – i to różnego rodzaju – zawsze będzie zapotrzebowanie na rynku. Oczywiście, prawdą jest to, że czasem cena nieruchomości może przypominać sinusoidę i obniżać się w wyniku różnych czynników, niemniej, koniec końców na nieruchomości naprawdę trudno stracić a w zdecydowanej części przypadków, zyskuje ona na wartości, przy czym często jest to naprawdę duży zysk.

Różne możliwości inwestowania w nieruchomości

Kolejna ważna sprawa wskazująca na to, dlaczego warto inwestować w nieruchomości to różne możliwości czerpania zysków z takiej inwestycji. W końcu zarówno sama nieruchomość jak i jej wykorzystanie może być bardzo zróżnicowane.

Z jednej strony, nieruchomość daje nam opcję zarobienia na niej poprzez zwiększenie jej wartości w perspektywie czasu. Jak już wspomnieliśmy, często jest to perspektywa długoterminowa, niemniej biorąc pod uwagę wszystkie fakty i historię rynku nieruchomości, daje to zdecydowanie większy zysk niż nawet najlepiej oprocentowana lokata. 

Druga opcja, to czerpanie korzyści z wynajmu nieruchomości. Tutaj może w grę wchodzić zarówno mieszkanie lub dom, jak i powierzchnie biurowe, sklepowe czy ogólnie mówiąc – usługowe. Popularną opcją jest również wynajem mieszkań na pokoje. Nie zapominajmy także o tym, że nieruchomości to również garaże, magazyny czy piwnice. Do tego każdą z tych nieruchomości możemy wynająć na różne sposoby a nawet kilku rożnym osobom. 

Bez wątpienia więc, nieruchomości są bardzo ciekawą opcją inwestycyjna, na która można spojrzeć z różnych perspektyw i dopasować płynące z nich korzyści do naszych potrzeb. 

Nieruchomości – płynna forma inwestycji

Spójrzmy teraz na inwestycje w nieruchomości z perspektywy kogoś, kto w danym momencie ma nadwyżkę finansowa i zastanawia się co zrobić, aby przy jak najmniejszym ryzyku, zarobić na tej inwestycji. Okazuje się, że mało jest możliwości, które pozwalają połączy te dwa, jakże ważne wymagania każdego inwestora.

Jednak inwestowanie w nieruchomości, daje taką rzadką możliwość. Jeśli wszystko będzie szło po naszej myśli, to w perspektywie czasu inwestycja w nieruchomości zwróci nam się z całkiem ładnym zarobkiem albo – w zależności do naszej decyzji inwestycyjnej – będzie co miesiąc przynosić nam konkretne profity. Jednak w sytuacji, gdy coś się wydarzy i będziemy potrzebować pieniędzy, które zainwestowaliśmy, relatywnie szybko uda się je odzyskać. 

Wynika to z faktu, że inwestycja w nieruchomości jest rodzajem dość płynnej inwestycji. Oznacza to, że dość łatwo w nią wejść, ale co równie ważne – łatwo wyjść. Innymi słowy, właściwie bez żadnych ograniczeń prawnych możemy w dowolnym momencie sprzedać nieruchomość a później, na przykład, gdy sytuacja się poprawi – kupić kolejną.

Inwestowanie w nieruchomości, czyli szansa na zostanie rentierem

Jest jeszcze jedna niezwykle istotna sprawa wynikająca z inwestowania w nieruchomości. Jak mało która forma inwestycyjna, nieruchomości pozwalają zostać rentierem, czyli kimś kto utrzymuje się z dochodów pasywnych płynących od posiadanego kapitału czy właśnie nieruchomości. Często wystarczy posiadać tylko kilka takich nieruchomości, i to różnego typu, aby móc się z nich utrzymywać.

Oczywiście, na początku swojej przygody z inwestowaniem w nieruchomości, może wydawać się to nierealne, ale z biegiem czasu i nabywanego doświadczenia, może okazać się to łatwiejsze niż nam się na początku wydawało. 

Wszystko o czym wspomnieliśmy, to tylko kilka pozytywów wynikających z inwestycji w nieruchomości. Jest ich zdecydowanie więcej i tylko od nas zależy, czy zainteresujemy się tym ciekawym sposobem na pomnażanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy czy też nadal będziemy trzymać je na koncie. Decyzja należy do każdego z nas.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz