Komunikacja z najemcami. Jaki jest najlepszy sposób?

Odnoszenie sukcesu w wynajmie mieszkań oznacza próby pogodzenia ściągania czynszu, utrzymywania nieruchomości i dbania o zadowolenie najemców. Tym samym komunikacja z najemcami jest kluczowym elementem, jeśli chcesz być dobrym właścicielem nieruchomości na wynajem.

Komunikacja z najemcami z wykorzystaniem najnowszych technologii

Sposób, w jaki komunikujesz się z lokatorami, może również wpływać na Twoje relacje z nimi. Nowoczesna technologia zapewnia właścicielom mnóstwo opcji komunikacyjnych. Twój smartfon może z łatwością obsługiwać połączenia, e-maile, wiadomości tekstowe i niezliczoną liczbę innych aplikacji do czatu.

Jednak między połączeniami, e-mailami, wiadomościami SMS i czatem może być trudne śledzenie rozmów prowadzonych z najemcami. Następnie pomnóż tę trudność przez liczbę posiadanych najemców. To oczywiste, że wybór najlepszego sposobu komunikacji z najemcami ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu jako osoby wynajmującej mieszkanie. Wynajem mieszkań na pokoje powoduje, że często współpracujemy z wieloma lokatorami, dlatego warto znaleźć najłatwiejszy sposób komunikacji z nimi.

Dzięki rozmowom telefonicznym zyskujesz osobisty charakter. Jednak dotarcie do najemców może być utrudnione – możesz zadzwonić w niewygodnej chwili. E-mail jest dobry, ale jego skuteczność zależy od tego, czy najemcy sprawdzą swoją skrzynkę odbiorczą – nie wspominając o tym, że niektóre z Twoich e-maili mogą trafiać prosto do folderu ze spamem.

Komunikacja z najemcami poprzez wiadomości SMS

Wiadomości tekstowe to najszybszy sposób kontaktu z najemcami. SMS-y są wysyłane i odbierane w jednej chwili. W zależności od używanej usługi lub aplikacji możesz również sprawdzić, czy najemca przeczytał wiadomość tekstową. I jest bardziej prawdopodobne, że najemca będzie sprawdzał swoje wiadomości częściej niż maile.

Próba skontaktowania się z kimś zależy od czasu, w którym będziesz z nim rozmawiać, i od tego, czy jest on dostępny, aby odebrać połączenie. E-maile są szybsze niż telefon, ale większość najemców  nie regularnie sprawdza swoją skrzynkę mailową.

Najemcom łatwiej jest wysłać SMS-y do wynajmujących, jeśli chcą się z tobą szybko skontaktować. Ten rodzaj usługi zapewnia lepszą obsługę klienta, ponieważ najemcy mogą otrzymywać natychmiastowe odpowiedzi.

To z kolei pozytywnie wpływa na twoją reputację jako właściciela wynajmowanego mieszkania, zmniejsza rotację najemców i ułatwia zapełnienie wolnych lokali. W końcu nie tylko właściciele są zajęci. Twoi najemcy mogą również prowadzić gorączkowe życie i nie zawsze mają czas, aby się z Tobą skontaktować lub napisać e-maile.

Możesz spędzić dużo czasu na rozmowie z najemcą, który próbuje opisać problem i zakres wszelkich szkód. MMS-y umożliwiają wysyłanie zdjęć. Jest to nieoceniony zasób przy rozwiązywaniu problemów konserwacyjnych. Z pomocą wizualizacji szybko zorientujesz się, co dokładnie wydarzyło się w Twojej nieruchomości i co wymaga naprawy.

Taka komunikacja z najemcami może również zapewnić rozwiązanie sytuacji znacznie szybciej, ponieważ widziałeś problem bez konieczności odwiedzania nieruchomości. Wysyłanie SMS-ów do najemców w celu rozwiązania problemów oszczędza czas i pieniądze Twoje i Twojego najemcy.

Komunikacja z najemcami. Wiadomości SMS mogą być dowodem w sądzie

Jeśli ich nie usuniesz, Twoje wiadomości pozostaną w telefonie przez długi czas. Jest to niezbędne w przypadku poważnych sporów między Tobą a najemcą. Wiadomości tekstowe są uważane za dowód pisemny i znacznie łatwiej jest uwierzytelnić wiadomość tekstową niż rozmowę, która nie jest nagrana – czego prawnie prawdopodobnie nie możesz zrobić. Elektroniczny zapis dialogu możesz wprowadzić jako dowód do sądu, jeśli musisz złożyć wniosek np. o eksmisję lokatora.

program do zarządzania wynajmu

Komunikacja z najemcami, a aplikacja do zarządzania wynajmem

Aplikacja do zarządzania wynajmem wielokrotnie zapewnia najemcom komunikację z naszymi lokatorami poprzez program.. Oznacza to, że możesz wysyłać SMS-y do najemców bezpośrednio z aplikacji do wynajęcia, bez konieczności korzystania z innej usługi.

Korzystanie z aplikacji pomaga dodatkowo w utrzymaniu całej komunikacji związanej z wynajmem w jednym miejscu, a nie rozproszeniu jej na wiele usług przesyłania wiadomości tekstowych. Co więcej, wiele aplikacji jest również wyposażonych w szereg rozwiązań księgowych, które pomogą Ci zachować lepszą dokumentację cyfrową i zaoszczędzić czas.

Wybierz odpowiedni program do zarządzania wynajmu. Jednym z nich jest wciąż rozwijająca się aplikacja Rentumi, której zadaniem jest usprawnienie i automatyzacja obsługi wynajętych mieszkań. Składa się z dwóch paneli (Zarządcy i Lokatora), które są ze sobą ściśle powiązane, co bardzo ułatwia relację pomiędzy właścicielem nieruchomości a osobą, która ją wynajmuje.

Takie innowacyjne rozwiązania posiadają wiele przydatnych zastosowań między innymi: automatyczne płatności online, windykacja niezapłaconych czynszów, pomoc na wypadek awarii (prosty sposób zgłaszania usterek, wyszukiwanie fachowca), szybki kontakt poprzez bazę lokatorów z podglądem zadłużenia. Dodatkowo aktualna umowa wynajmu pokoju z wygodnym i błyskawicznym podpisem. Biznes wynajmu nieruchomości nigdy nie był tak prosty.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych umów najmu, skorzystaj z oferty Rentumi.

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz