Czy warto zlecić zarządzanie najmem?

Wynajem mieszkań nie jest łatwym zadaniem. Co chwile wiąże się to z załatwieniem różnych formalności oraz powoduje, że musimy poświęcić swój wolny czas. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji, który ułatwi nam wynajem jest zarządzanie najmem.

Zarządzanie najmem. Oszczędność czasu

Wynajem mieszkań na pokoje lub całych nieruchomości wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej oferty oraz m.in poświęceniem czasu na wszystkie dojazdy i prezentowanie danego lokalu. Wielokrotnie zdarza się, że do takich prezentacji nie dochodzi, bo potencjalny najemca rezygnuje z wcześniej zaplanowanego spotkania. Tym samym marnuje nasz czas.

Jednak właściciel tylko jednego mieszkania bez żadnego problemu znajdzie czas na załatwienie wszystkich formalności, czy też kontakt z wynajmującym.       

Zlecenie zarządzania najmem pozowali nam nie tylko oszczędzić czas i wykorzystać go w innych celach. Firma, która zajmie się naszą nieruchomością przygotuje również wszystkie bezpieczne umowy najmu.

Dodatkowo, gdy nasza oferta wzbudzi zainteresowanie ewentualnego najemcy, ten będzie chciał rozpocząć z nami negocjacje. Będzie to dotyczyło przeróżnych rzeczy: od wysokości miesięcznego czynszu po inne warunki naszej umowy.

Tutaj z pomocą po raz kolejny przychodzi osoba, która zarządza najmem. Nasz czas zostanie poświęcony na coś innego. Oczywiście to od nas zależy przedstawienie zarządcy odpowiednich wytycznych co do negocjacji.

Zarządzanie najmem, a pieniądze

Gdy zdecydujemy się na zlecenie zarządzania najmem, oszczędzimy też nasza pieniądze. Odchodzi dojeżdżanie na prezentacje, nie będziemy musieli jeździć do lokalu przy zgłoszeniu ewentualnej awarii. Wszystkie te czynność wykonuje za nas firma, która zajmuje się opieką naszej nieruchomości.

Pamiętajmy, że w mieszkaniu mogą się pojawić różnego typu awarie. Niekoniecznie z winy lokatorów. Zarządzająca najmem firma zadba również o tę kwestię, związku ze stałymi współpracami z firmami, które dokonują napraw. Jak wiemy „złote rączki” swoje usługi wyceniają drogo, a przy stałej współpracy z fachowcami takie ceny są z pewnością o wiele niższe.

A czy zarządzanie najmem może nam się opłacać? Odpowiedź jest prosta – tak. Wszystko jednak należy od sytuacji konkretnego inwestora. Właściciel jednego mieszkania w tym samym mieście w którym mieszka nie zdecyduje się pewnie na zmniejszenie swoich miesięcznych zysków. Natomiast dla inwestora posiadającego wiele nieruchomości i np. mieszkającego stale za granicą, taka usługa jest opłacalna.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług firmy zarządzających najmem warto sprawdzić m.in. to jak dana firma traktuje miesiące, gdy nasz lokal stoi pusty oraz zweryfikować jej wiarygodność. Cena takiej usługi zależy zazwyczaj od liczby obsługiwanych mieszkań. Koszt zarządzania tylko jednym lokalem to około 200 zł miesięcznie. Jednak czynnikiem decydującym są region kraju, gdzie mieszkanie się znajduje.

Zarządzanie najmem sposobem na święty spokój

Podczas wynajmowania mieszkań wielokrotnie dochodzi do momentów, w których najemca spóźnia się z realizowaniem opłat za wynajęcie lokalu. Mając zarządcę nie mamy powodów do nerwów. To firma, której zleciliśmy zarządzanie wynajmem, zajmie się również przeprowadzeniem rozmowy z lokatorem, wyjaśniającej wszelkie opóźnienia w dokonaniu opłat.

Podobnie w przypadku kiedy np. pęknie rura w łazience lub mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada z góry. W takich przypadkach to również zarządca zajmuje się sprawą. Opiekun naszego mieszkania interweniuje również w momencie, kiedy pojawia się konflikt z najemcą. Zarządca w takim przypadku zawsze będzie bronił Twoich interesów. W innym przypadku zarządca postąpi nieprofesjonalnie.

Bezpieczeństwo

Firma z którą rozpoczniesz współprace ma bez wątpienia duże doświadczenia, a przynajmniej warto szukać takiej osoby. Dzięki temu potrafią świetnie zweryfikować swoich potencjalnych najemców i umie rozpoznać czy najemca to osoba uczciwa.

Jednak życie pokazuje, że taka weryfikacja nie jest zbyt dobrą opcją. Jeśli nie korzystasz ze współpracy z zarządcą lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w inwestowanie w nieruchomości i chcesz mieć pewność, że wynajmiesz swój lokal odpowiedniej osobie, w tym przypadku na pomoc przyjdzie Tobie checklista weryfikacji najemców. Tym samym pozbędziesz się ewentualnych stresów i nerwów, a przede wszystkim Twoja współpraca z lokatorem będzie przebiegała sprawniej.

Dodatkowym atutem, który warto wziąć pod uwagę jest to, że żadna decyzja, która może być dla Ciebie niekorzystna nie zostanie zawarta w kontrakcie pomiędzy stronami. Tym samym będzie zabezpieczony i bez żadnych problemów będziesz mógł zarabiać na swoich nieruchomościach. Dzięki zarządzeniu wynajmem zyskujemy tylko oszczędność czasu, czy pieniędzy, ale również spokój.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz