Studenci? Single? Rodzina? Komu wynająć mieszkanie?
Zastanawiając się, komu wynająć mieszkanie, właściele lokali najpewniej odnoszą to do wielu innych decyzji. To, kim będzie druga strona umowy ma związek z kilkoma faktami. Między innymi chodzi o to, jak wynajmujący będzie chciał urządzić mieszkanie lub po prostu z tym, kto będzie najmował jego właność. Dodatkowo warunkuje to treść ogłoszenia, jakie należy zamieścić w Internecie.
Każda grupa docelowa w przypadku wynajmu mieszkania jest inna i czym innym się charakteryzuje. Studenci najpewniej nie będą oczekiwali zbyt dużego metrażu, a lokalizacja powinna jak najbardziej odpowiadać miejscu ich nauki. Podobnie jest z singlami – jedna osoba raczej nie będzie szukała 3-pokojowego lokalu o powierzchni co najmniej 60 metrów. Takie warunki z reguły dotyczą rodzin, które w przypadku posiadania dwójki dzieci z pewnością będą chciały wynająć lokal o odpowiednim metrażu dla czterech osób.
Co wpływa na to komu wynająć mieszkanie?
Decydując się na wynajęcie mieszkania, warto spojrzeć na jego obecny wygląd i układ. Właściciel powinien przeanalizować wszystkie aspekty, jakie mogą mieć znaczenie dla potencjalnego najemcy. Są to przede wszystkim lokalizacja, liczba pokoi, całkowity metraż, dostępne udogodnienia, miejsca parkingowe czy też posiadane wyposażenie. Tak naprawdę każdy czynnik może mieć znaczenie, zwłaszcza w przypadku nasyconego rynku w dużych miastach.
Sytuacja działa również w drugą stronę. Wynajmujący powinien zastanowić się, na czym mu najbardziej zależy, decydując się wynająć lokal innej osobie. Do czynników tych można zaliczyć:
- chęć osiągnięcia jak największego zysku,
- ,,pozbycia” się mieszkania na pewien czas,
- osiągnięcie jak największego bezpieczeństwa w kontekście powierzenia nieruchomości innym osobom.
Rodzina
Jeżeli najbardziej zależy Ci na długości najmu i pewnym zysku przez dłuższy okres, a w dodatku zastanawiasz się komu wynająć mieszkanie, ogłoszenie o najmie powinno być kierowane w stronę rodzin. Często zdarza się, że 3- lub 4-osobowa rodzina decyduje się na co najmniej roczny okres najmu. Spowodowane to jest między innymi chęcia zbudowania zdolności kredytowej lub koniecznością uzbierania funduszy na własne lokum. Co więcej, rodziny z reguły posiadają sporo elementów wyposażenia domowego i każda kolejna przeprowadzka staje się dla nich kłopotliwa.
Z punktu widzenia wynajmującego, rodzina w roli najemcy może być najmniej problematyczną grupą docelową. Najczęściej tego typu odbiorcy nie robią żadnych problemów z rzetelnym wypełnianiem warunków umowy. Dodatkowo z reguły opłaty za wynajem wpływają od nich terminowo. Oczywiście zdarzają się różne przypadki, ale w teorii dorosłe i odpowiedzialne osoby powinny robić najmniej problemów w roli lokatorów.
Single
Jeśli Twoje mieszkanie nie ma zbyt dużej powierzchni i jest przystosowane do zamieszkania tylko przez jedną osobę, zastanawiając się nad tym, komu wynająć mieszkanie warto pomyśleć o singlach. Tacy najemcy z reguły nie mają zbyt wygórowanych żądań wobec dodatkowego wyposażenia lokalu. Często ich motywem do wynajęcia mieszkania jest przeprowadzka do innego, nowego miasta. Z tego powodu warto pomyśleć o pomocy, czyli stwarzaniu jak najmniejszej liczby problemów czy warunków formalnych najmu.
Z drugiej strony jeśli to single są grupą docelową wynajęcia mieszkania, należy mieć na uwadze płynące z tego powodu potencjalne zagrożenia. Takie osoby mogą być podatne na organizowanie imprez w towarzystwie znajomych lub niekoniecznie odpowiedzialne dbanie o mieszkanie. Inny ze scenariuszy może zakładać potajemne przebywanie w lokalu innej osoby. Warto zatem upewnić się, że najemca będzie jedynym mieszkańcem danego lokalu.
Studenci
Zastanawiając się komu wynająć mieszkanie, właściciele z pewnością na ostatnim miejscu pomyślą o studentach. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że ta grupa potencjalnych najemców może przysporzyć największej liczby kłopotów. Imprezy, brak należytego dbania o mieszkanie czy też notoryczne przebywanie w lokalu innych osób – to tylko kilka z problemów, jakie mogą pojawić się podczas realizowania umowy najmu.
Studenci są jednak grupą odbiorców, którzy przynajmniej w teorii mają najmniejsze oczekiwania względem jakości mieszkania. Jeśli zatem właściciel chce wynająć mieszkanie, które nie należy do najnowszych i najbardziej jakościowych, wówczas osoby uczące się będą dobrym wyborem.
Komu wynająć mieszkanie? Podsumowanie
Jeżeli wynajmujący musi dokonać wyboru, komu wynająć mieszkanie, pod uwagę powinien wziąć szereg czynników, jakie mogą z tego wyniknąć. Zarówno studenci i single, jak i całe rodziny będą odpowiednimi odbiorcami ogłoszeń o najmie. Sam lokal musi jednak spełniać wymogi skierowane do takich osób. Stojący przed tego typu dylematem właściciele muszą dokładnie przemyśleć, w czyje ręce chcą oddać swoją własność. Dopiero później bez problemu mogą złożyć swój podpis pod ostateczną umową.
Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.