Ogłoszenie o wynajmie. Jak powinno wyglądać i co w nim zawrzeć?

Jednym z podstawowych czynników pozwalających pomyślnie znaleźć najemcę jest ogłoszenie o wynajmie. Przygotowanie poprawnego i skutecznego wpisu może w dużej mierze przyczynić się do tego, że telefon wynajmującego praktycznie co chwilę będzie dzwonił. Aby jednak tak się stało, w ogłoszeniu należy podać kilka istotnych informacji. Jak ono powinno wyglądać?

Można powiedzieć, że jest to trauma każdego wynajmującego. Może zdarzyć się sytuacja, że od wystawienia ogłoszenia o wynajmie minęło już kilka tygodni, a lokal wciąż stoi pusty. Taki stan rzeczy oczywiście zabiera właścicielowi możliwość osiągnięcia zysku z wynajmu, a co więcej może po pewnym czasie być mało atrakcyjne. Kiedy potencjalni najemcy po raz kolejny widzą na liście ogłoszeń dane mieszkanie, a od momentu jego publikacji minął już spory czas, najpewniej coś z nim jest nie tak.

Powodów, dla których ogłoszenie o wynajmie jest mało atrakcyjne może być wiele. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • mało atrakcyjny tytuł, zdjęcie i sama treść ogłoszenia,
  • zbyt wygórowana cena wynajmu w odniesieniu do jakości lokalu,
  • mało skuteczne miejsce zamieszczenia ogłoszenia,
  • złe dane kontaktowe do wynajmującego,
  • zły termin publikacji ogłoszenia (np. w okresie świąt czy Nowego Roku),
  • zbyt wygórowane żądania właściciela (np. w kontekście długości umowy),
  • żądanie zbyt formalnego rodzaju umowy najmu (np. konieczność wizyty u notariusza).
Ogłoszenie o wynajmie - proces dodawania

Jak powinno wyglądać ogłoszenie o wynajmie?

Aby informacja o chęci wynajęcia lokalu była skuteczna, należy przestrzegać kilku konkretnych wskazówek. Publikując je w sieci, wynajmujący musi mieć świadomość, że nie zawsze gwarantuje to sukces. Zastosowanie się do kilku porad z pewnością jednak pomoże uzyskać jak największy współczynnik odpowiedzi.

  1. Ogłoszenie musi się ,,wyróżniać z tłumu” – na wszystkich portalach lub grupach z wynajmem mieszkań znajduje się mnóstwo ogłoszeń (dotyczy to głównie dużych miast). Z tego powodu jedno konkretne może szybko zagubić się w natłoku innych ofert. Warto zatem zadbać o to, aby tytuł samego ogłoszenia był chwytliwy, a zdjęcie najlepiej oddawało urok lokalu. Nie należy jednak stosować tzw. clickbaitów, czyli treści celowo wprowadzających czytelników w błąd.
  2. Jakościowe zdjęcia – nawet najładniejszy i najbardziej funkcjonalny lokal mieszkalny bądź użytkowy może nie być atrakcyjny, jeśli fotografie w ogłoszeniu będą niechlujne. Przede wszystkim pierwsze zdjęcie z galerii należy wykonać jak najlepiej, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad fotografii. Cała galeria z kolei powinna być ułożona chronologicznie (zdjęcia kuchni nie powinny mieszać się z łazienką czy salonem).
  3. Niezbyt przesadzona treść ogłoszenie o wynajmie powinno być krótkie, ale treściwe. W jego rozwinięciu należy zawrzeć wszelkie niezbędne informacje, bez niepotrzebnego opisywania potencjalnych zalet wynikających z wynajmu czy opisu sąsiadów. Potencjalni najemcy szukają konkretnych faktów o lokalu i właśnie takie należy uwypuklić.
  4. Schludność ogłoszenia – treść ogłoszenia, wraz ze zdjęciami i podstawowymi danymi powinna stanowić zwartą całość. Informacje oddzielone zbyt dużą liczbą akapitów czy błędy ortograficzne to ostatnie, czego najemcy chcieliby doświadczyć w ogłoszeniu o wynajmie. Starannie napisane ogłoszenie daje szansę szybszego znalezienia zainteresowanych.
  5. Podanie najważniejszych informacji – lokalizacja lokalu, wysokość czynszu, dodatkowe opłaty, warunki najmu czy też elementy wyposażenia to informacje, które muszą znaleźć się w każdym ogłoszeniu. Dzięki temu potencjalni najemcy czarno na białym mają podane wszystkie fakty, a po ewentualnym kontakcie wyklucza to potencjalne niezrozumienia.
Ogłoszenie o wynajmie - lista przykładowych ofert

Nic się nie dzieje? Reaguj

Może również się zdarzyć, że wynajmujący zamieści ogłoszenie o wynajmie i choć ma ono sporo wyświetleń, telefon milczy. Taki scenariusz nie musi świadczyć o tym, że treść jest zła lub cena jest zbyt wysoka. Wpływ na to może mieć wiele czynników, między innymi duża liczba innych ogłoszeń czy słaba widoczność na portalu ogłoszeniowym.

Ostatnim, co w takiej sytuacji należy zrobić to oczekiwanie na poprawę sytuacji. Jeśli ogłoszenie o wynajmie nie daje należytych rezultatów, wynajmujący powinien od razu reagować i dokonać wielokrotnego sprawdzenia zamieszczonej przez siebie oferty. Może cena została podana w złej wartości? A może nie podano numeru kontaktowego? Każdy z nas się myli, dlatego niewykluczone, że któryś z kluczowych faktów mógł po prostu zostać przeoczony.

Gdzie publikować ogłoszenie o wynajmie?

Możliwości w Internecie jest niezwykle sporo. Dostęp do wielu portali i serwisów ogłoszeniowych daje wynajmującym sporo szans na to, że ktoś w końcu się odezwie. Wśród najpopularniejszych miejsc do publikacji ogłoszeń o wynajmie wymienić można:

  • Olx.pl,
  • Otodom.pl,
  • Gumtree.pl.

Trzy powyższe serwisy przynajmniej w teorii powinny gwarantować sukces. Kolejnym dobrym źródłem kontaktu ze strony potencjalnych najemców są grupy na Facebooku. Praktycznie w każdym mieście znajduje się po kilka takich miejsc, w których bez problemu można zamieścić ogłoszenie o wynajmie.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Dodaj komentarz