Czy w 2022 roku da się tanio kupić działkę pod budowę domu?

W związku z trwającą już ponad dwa lata pandemią ludzie coraz chętniej decydują się na budowę domu. Przez tę sytuację ceny gruntów zacznie wzrosły. Niemniej jednak da się znaleźć jeszcze tanie działki budowlane. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, w którym zaproponowaliśmy kilka wskazówek jak takich gruntów szukać.

Jak wygląda sytuacja na rynku?

Przed pandemią najchętniej kupowane były mieszkania o powierzchni 50-60 m2, na chwilę obecną natomiast prawdziwy bum przeżywają domy szeregowe, bliźniaki oraz domy jednorodzinne, w szczególności te położone z dala od centrum miasta. Jest to związane z tym, że ludzie przez pandemię i liczne lockdowny zrozumieli, że własny ogród jest na wagę złota. Niestety ale w związku ze zwiększonym zainteresowaniem kupujących podwyżki cen są nieuniknione. Nie da się ukryć, że są one nieproporcjonalne do warunków rynkowych. Oprócz nieruchomości, możemy zauważyć także wzrost cen materiałów budowlanych. Aby zminimalizować koszty całej inwestycji warto więc kupić tanią działkę pod budowę nieruchomości.

Czy działka może mieć jakieś wady?

Wady działki budowlanej mogą mieć zarówno charakter prawny, jak i administracyjny. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek to może być on związany z nieuregulowanym stanie prawnym. Czasem także sprzedający może nas wprowadzić w błąd, przez co realnie działka może mieć inny charakter niż powinna. Przykładowo sprzedawca zapewnia nas, że działka jest budowlana, a w rzeczywistości posiada ona inne przeznaczenie. Pamiętaj, aby przed dokonaniem transakcji zweryfikować wszelkie informacje, które podane zostały przez sprzedającego. Inną wadą może być położenie działki i sytuacja, gdy przejazd do gruntów sąsiednich możliwy jest jedynie przez nią. Jest to z pewnością duża niedogodność, ponadto jeśli nie ma innej możliwości dostania się na działki położone obok, właściciele tych gruntów mogą żądać ustanowienia na Twojej działce służebności przejścia i przejazdu. Natomiast jeżeli chodzi o wady fizyczne działki to można do nich zaliczyć:

  • utrudniające budowę ukształtowanie terenu;
  • oddalenie od drogi publicznej;
  • na zakupionej działce nie jest możliwe wybudowanie takiego domu, jaki chce wybudować kupujący. Bezsprzecznie sprzedawca jest zobowiązany poinformować kupującego o tym, czy działka budowlana umożliwia realizację projektu domu o podanych przez kupującego parametrach technicznych;
  • brak możliwości podłączenia mediów;
  • położenie na terenie zalewowym;
  • na zakupionej działce nie można wybudować domu, znane są przypadki, w których sprzedawca zataił przed kupującym, że na terenie działki znajduje się stanowisko archeologiczne, a zatem nie można jej wykorzystać do celów budowlanych;
  • obecność wód gruntowych, które czynią teren trudnym do zagospodarowania.

Czy da się pozbyć wad działki?

Z pewnością niektóre wady nieruchomości są stałe i niezmienne, takie jak na przykład lokalizacja. Niemniej jednak występują także niedoskonałości, które da się usunąć. Należą do nich wady fizyczne związane w szczególności z wyglądem działki, których można się pozbyć. Jej uporządkowanie, wycięcie lub przesadzenie niepotrzebnych roślin czy małych drzew może sprawić, że działka będzie funkcjonalna i da więcej miejsca na zabudowę. Ponadto w przypadku, gdy działka jest nachylona można ją wyrównać zarówno poprzez usunięcie nadmiaru ziemi, jak i przez dosypanie jej na niższym poziomie. Z kolei w sytuacji podmokłego gruntu działkę można osuszyć. Musisz mieć jednak w pamięci, że jest to dość droga usługa.

Gdzie szukać korzystnych cenowo działek budowlanych?

Atrakcyjne cenowo działki budowlane należy szukać bezpośrednio u właścicieli. Częstą praktyką, którą stosują właściciele działek jest ogłaszanie chęci sprzedaży za pomocną banera. Warto także popytać okolicznych mieszkańców czy wiedzą czy ktoś w pobliżu sprzedaje ziemie. Kolejnym źródłem tanich gruntów są licytacje komornicze. Jeżeli dopisze Ci szczęście to zakupisz działkę, której cena będzie o wiele niższa niż rynkowa. Informacji na ich temat szukaj w kancelariach komorniczych, które działają na danym terenie lub w intrenecie. Ponadto tanią działkę można również zakupić bezpośrednio od gminy. Sprzedają one nieruchomości znajdujące się w ich zasobach w drodze przetargów publicznych.

Projekt domu – ile kosztuje?

Nie da się ukryć, że absolutną podstawą budowy domu jest projekt wykonany przez profesjonalistę. Gdzie takowy projekt można dostać? Jeżeli nie zależy Ci na personalizacji to warto zdecydować się na gotowe projekty domów jednorodzinnych. Ich koszt wynosi od 2 do 6 tysięcy złotych. Osoby, które chcą wcielić w życie swoją inwencję twórczą, a także mieć niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju dom polecamy zdecydować się na kupno projektu indywidualnego. Jego cena jest jednak o wiele wyższa niż w przypadku projektów gotowych. Decydując się na projekt indywidualny licz się z tym, że będziesz musiał za niego zapłacić od 5 do 20 tysięcy złotych.

Sprawdź także – umowa najmu mieszkania, umowa najmu pokoju i umowa najmu okazjonalnego.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz