Rynek pierwotny czy wtórny – który wybrać?

Bez wątpienia zakup mieszkania jest bardzo poważną inwestycją, która musi być w pełni przemyślana. Wiele osób zastanawia się czy wybrać rynek pierwotny czy może wtórny. Dylemat ten jest w pełni zrozumiały. Jego wynikiem jest stale zmieniająca się dynamika rynku nieruchomości. Jeżeli nie umiesz się zdecydować czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego to zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się jakie są różnice między zakupem nieruchomości od dewelopera, a tej z drugiej ręki.

Rynek pierwotny – czym jest?

Rynek pierwotny to nic innego jak nowe mieszkania i domy, które nabywamy prosto od dewelopera. Taką nieruchomość można być gdy jest ona w trakcie budowy, w stanie deweloperskim bądź jest w pełni wykończona. Ogromną zaletą kupna lokalu z rynku pierwotnego jest pewność, że jest się jej pierwszym właścicielem. Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego ze względu na możliwość w pełni dowolnego zagospodarowania nieruchomości. Rzecz jasna pojawiają się w związku z tym koszty takie jak zakup mebli, sprzętów RTV i AGD czy dekoracji. Ponadto nie trzeba zamartwiać się stanem zużycia instalacji hydraulicznej czy kanalizacyjnej. Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej znajdują się na zamkniętych i strzeżonych osiedlach co również przekonuje do siebie potencjalnych nabywców. Niemniej jednak należy liczyć się z wyższą ceną za mieszkanie. Zostaje to oczywiście wynagrodzone poczuciem pewności, że wszystko jest nowe i w doskonałym stanie technicznym.

Zalety nieruchomości zakupionych na rynku pierwotnym

Jeżeli chcesz w stu procentach zaaranżować dom lub mieszkanie według swojego gustu to zakup nieruchomości na rynku pierwotnym jest dla Ciebie. Deweloperzy i spółdzielnie sprzedają lokale bez podłóg i drzwi. Istnieje opcja tak zwanego białego montażu, czyli instalacji sanitariatów. Oprócz tego rynek pierwotny cechuje się nowoczesnymi rozwiązaniami, ponieważ nowe budowle są projektowane zgodnie z najnowocześniejszą technologią, która minimalizuje stratę ciepła i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Takie nieruchomości stawiane są najczęściej w nowych, strzeżonych osiedlach. Są one zdecydowanie bardziej estetyczne i funkcjonalne niż starsze budownictwo. Kolejny plusem jest fakt, że nieruchomość zakupiona na rynku pierwotnym przez pierwsze kilkanaście lat nie będzie wymagała remontu. Jeżeli interesuje Cię podnajem mieszkań to zdecyduj się właśnie na taką nieruchomość. Umowa najmu mieszkania lub umowa najmu pokoju z pewnością będzie szybko podpisana!

Wady nieruchomości zakupionych na rynku pierwotnym

Lokale zakupione na rynku pierwotnym nie mają w rzeczy samej jedynie zalet. Do nieruchomości oddanych do użytkowania w stanie surowym trzeba doliczyć koszty związane z pracami wykończeniowymi. Miej także świadomość, że okres oczekiwania na wymarzone mieszkanie może trwać kilka lat. Ponadto w dzisiejszych czasach, gdzie centra miast są już pozajmowane przez bloki i osiedla, nowe inwestycje lokowane są zwykle na obrzeżach miast. Może być to spore utrudnienie, licz się z tym, że często w takich miejscach brakuje sklepów, przedszkoli czy nawet dróg. Niemniej jednak zazwyczaj jest to kwestia kilku miesięcy, a powyższe punkty i rzeczy pojawiają się na takich osiedlach.

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny to mieszkania, domy i lokale, które osoba prawna bądź fizyczna posiada w momencie sprzedaży. Nie ma tutaj znaczenia ilość poprzednich właścicieli danego lokalu. Takie nieruchomości najczęściej oferowane są przez biura nieruchomości lub bezpośrednio od właściciela danego lokalu. Mieszkania lub domy zakupione z rynku wtórnego najczęściej są już wykończone.

Jakie są zalety rynku wtórnego?

Nieruchomości z rynku wtórnego najczęściej dostępne są w miejscach, w których już żaden nowy budynek nie powstanie. Z reguły są to centra miast bądź bardzo dobrze skomunikowane osiedla, przeciwnie niż ma to miejsce w przypadku rynku pierwotnego. Dodatkowo przez lata istnienia takiego osiedla zdążyły już na nim powstać szkoły, przedszkola, a także lokale usługowe. Kolejnym plusem nabycia takiej nieruchomości jest fakt, że można na takiej transakcji zaoszczędzić od 5 do 10 procent w porównaniu do rynku pierwotnego. Ponadto jeżeli takie lokum zaaranżowane jest zgodnie z Twoim gustem to nie będziesz tracić czasu na zbędne dekoracje.

Jakie są wady rynku wtórnego?

Lokale zakupione na rynku wtórnym niestety często wymagają remontu, który może wiązać się z dużym nakładem finansowym. Renowacji mogą również wymagać elewacje, instalacje i klatki schodowe, za które zapłacić muszą członkowie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w ramach funduszu remontowego. W przypadku, gdy nie przypasuje Ci aranżacja zakupionego mieszkania będziesz musiał go zmienić. Wiąże się to zarówno z nakładem czasu, jak i pieniędzy. Oprócz tego bloki, w których znajdują się takie lokale często nie posiadają windy, co z pewnością może sprawiać kłopot. Jeśli chcesz wynajmować takie lokum, to licz się z tym, że czynsz ustalony w umowie wynajmu mieszkania będzie zdecydowanie niższy.

Sprawdź także – umowa najmu okazjonalnego.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz