Zagraniczna nieruchomość – jak ją kupić?

Kupno nieruchomości za granicami naszego kraju, w szczególności w atrakcyjnym turystycznie miejscu to wspaniała okazja, aby zainwestować finanse. W czasie gdy w Polsce ceny nieruchomości idą w górę, za granicą możemy zauważyć tendencję spadkową. Kraje w których Polacy najczęściej kupują nieruchomości to Chorwacja, Hiszpania, a także Czarnogóra. Marzy Ci się, aby kupić zagraniczną nieruchomość? Zastanawiasz się jak ją kupić? Nie wiesz, które kierunki są najbardziej atrakcyjne? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco to zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się kilku przydatnych informacji.

Dlaczego coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie nieruchomości poza granicami Polski?

Polacy, którzy rozporządzają znacznymi sumami pieniędzy chcą inwestować je mądrze. Takim wyjściem jest zakup nieruchomości w atrakcyjnym turystycznie kraju. Nie dość, że pomaga to zmniejszać koszty wynajmu apartamentów czy pokoi hotelowych w ramach wycieczki urlopowej, to dodatkowo posiadacze takiej nieruchomości sami mogą ją wynajmować i czerpać z tego korzyści finansowe. Ponadto w obecnych czasach wiele osób pracuje zdalnie, mogą oni więc skorzystać z cieplejszego klimatu i pomieszkiwać tam, gdy w Polsce panuje zima. Pamiętajmy także, że inwestycja w nieruchomość zawsze będzie słuszna i opłacalna. Zawsze można ją przecież sprzedać.

Zagraniczna nieruchomość – jakie kierunki są najbardziej atrakcyjne?

Ceny nieruchomości są zależne od kraju i lokalizacji budynku. Przykładowo w Hiszpanii czy ceny apartamentów zaczynają się od 400 000 złotych, chorwackie ceny są natomiast znacznie niższe, ponieważ apartament można zakupić już za 150 000 złotych. Włochy są dużo droższe, cena za metr kwadratowy zaczyna się od 3 tysięcy euro. Najdroższe włoskie apartamenty znajdziesz w Lombardii i Piemoncie. Z kolei najtańsze znajdują się w Kalabrii. Coraz większą popularność zyskuje Turcja, w której można kupić mieszkanie już od 1,5 tysiąca za metr kwadratowy. Egzotyczne destynacje także są bardzo popularne. Najnowszym trendem jest kupowanie nieruchomości w Tajlandii oraz Indonezji. W tych regionach mamy gwarancję wspaniałej pogody przez cały rok. Warto także dodać, że koszty życia i podróży tam w porównaniu z europejskimi cenami są bardzo niewielkie. Przykładowo luksusowy 40-metrowy apartament na Wyspach Zielonego Przylądka nabyć za 200 000 euro. Jeżeli chodzi o koszty życia, to doświadczenie eksperci mówią, że za 2,5 tysiąca złotych można przeżyć w Tajlandii cały miesiąc na naprawdę wysokim poziomie. Ogromnym plusem takich destynacji jest fakt, że wysokie temperatury utrzymują się tam cały rok. Świetnym pomysłem będzie jeżdżenie tam w mroźne zimy, aby zaczerpnąć trochę słońca.

nieruchomość

Jak kupić nieruchomość za granicą?

Ofert zakupu nieruchomości można szukać u sprawdzonego internetowego pośrednika bądź w miejscowej agencji nieruchomości. Niemniej jednak zanim podejmiesz współpracę z agencją należy dokładnie sprawdzić opinie o niej na internetowych forach. Barierą może okazać się także język. Pamiętaj, że banki w Polsce z reguły nie udzielają kredytów na zakup nieruchomości za granicą. Jest to wynik obawy o ciągłość finansową. Niemniej jednak czasami kredyty są zabezpieczane inną nieruchomością, która znajduje się w Polsce. Osoby, które nie posiadają takiego zabezpieczenia mogą mieć problem z jego wzięciem. Miej na uwadze jeszcze to, że w niektórych krajach po zakupie własności należy zapłacić jeszcze lokalny podatek. Przykładowo w Hiszpanii wynosi on 7%.

Zalety posiadania nieruchomości w atrakcyjnym turystycznie regionie

Posiadacze apartamentów bądź domów za granicą mogą go wynająć w okresie wakacyjnym. Jak wygląda sprawa zarządzania najmem? Tutaj możemy zaproponować kilka rozwiązań. Jeżeli posiadacz nieruchomości ma na miejscu zaufaną osobę, która ma czas, aby doglądać apartament to warto ją do tego zadania wynająć. Można również zdecydować się na wynajęcie specjalistycznej firmy, zajmującej się wynajmem i całą logistyką na miejscu. Niemniej jednak przed rozpoczęciem wynajmowania swojego lokalu musisz zorientować się czy możesz to swobodnie robić. Takie ograniczenia spotkamy na przykład na Majorce, gdzie wprowadzono licencje turystyczne. W tym kraju nie można wynajmować pokoi turystycznych w domach wielorodzinnych. Pamiętaj także, aby umowa najmu mieszkania, umowa najmu pokoju oraz umowa najmu okazjonalnego była zawsze podpisywana.

Jak bardzo opłacalna jest taka inwestycja?

Jeżeli liczysz na duży zwrot z zainwestowania w nieruchomość, która umiejscowiona jest poza granicami Polski, to lokal ten powinien być położony nam morzem lub oceanem. Jeżeli spełnisz ten warunek możesz spodziewać się dużego zwrotu pieniędzy z takiej inwestycji. Inwestując w nieruchomości wakacyjne musisz mieć w pamięci to, że kursy walut bardzo często się wahają. Taka postać rzeczy może mieć wpływ na wartość, a także koszty późniejszego zarządzania lokalem. Niemniej jednak z reguły jest to opłacalna i zwrotna inwestycja.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz