Bliźniak – czy warto się na niego zdecydować?
Domy, które potoczne nazywane są bliźniakami od kilku ostatnich lat cieszą się ogromną popularnością. Możemy zaobserwować, że w wielu dzielnicach dużych miast powstaje ich coraz to więcej. Bliźniak gwarantuje swobodę i własny ogródek. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości tego typu, zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Domy bliźniaki często stawiane są w korzystnej lokalizacji
Za atrakcyjną lokalizację uchodzą miejsca, które gwarantują nam udogodnienia życia codziennego do których należą:
- łatwy dostęp do pracy;
- wiele lokali usługowo-handlowych w pobliżu;
- łatwy dostęp do placówek edukacyjnych i rekreacyjnych;
- place zabaw;
- parki;
- wybiegi dla psów;
- mnogie parkingi;
- restauracje i kawiarnie;
- przystanki autobusowe umiejscowione w pobliżu.
Bliźniak – niższe koszty budowy
Porównując budowę bliźniaka, a domu jednorodzinnego, to ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej korzystny pod względem ekonomicznym. Jest to wynik obecności dwóch inwestorów, którzy dzielą się kosztami, dzięki czemu wkład finansowy każdego z właścicieli jest mniejszy niż w przypadku tego, gdy całą budowę musi sfinansować jedna osoba. Ponadto podczas procesu budowy bliźniaka możemy zatrudnić jedną ekipę budowlaną, jednego geodetę i kierownika budowy, tymi kosztami także inwestorzy mogą się podzielić. Kolejną kwestią jest fakt, że połówki bliźniaka przylegają do siebie jedną wspólną ścianą co pozwala nam zaoszczędzić na materiałach ociepleniowych. Można także zdecydować się na to, aby umowa najmu mieszkania oraz umowa najmu okazjonalnego na jedną z połówek bliźniaka była podpisana. Jest to o wiele korzystniejsze finansowo rozwiązanie aniżeli budowa domku jednorodzinnego. Stąd w obecnych czasach, gdy koszty materiałów budowlanych poszły w górę, tyle osób podjęło decyzję, aby zainwestować w potocznego bliźniaka.
Czy połówki bliźniaka zawsze muszą być identyczne?
Bezsprzecznie domy w zabudowie bliźniaczej często projektowane są w formie lustrzanego odbicia, zarówno w przypadku wnętrza, jak i bryły budynku. Jest to związane z tym, że takie rozwiązanie jest najtańsze i najprostsze w wykonaniu. Oprócz tego taki stan rzeczy daje nam pewność, że bryła będzie prezentowała się spójnie pod względem architektonicznym i estetycznym. Niemniej jednak w przypadku, gdy inwestorom zależy na oryginalności, projekt może uwzględniać pewien stopień indywidualizacji połówki bliźniaka. Może się ona różnić na przykład układem pomieszczeń, rodzajem okien, kolorem pokrycia dachowego czy elewacją. Nie można jednak zapominać, że obie połówki bliźniaka muszą do siebie przylegać jedną ścianą na całej powierzchni, z kolei ich długość i wysokość musi być identyczna. Jest to wynik rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, które weszło w życie w 2009 roku. Niemniej jednak większość osób decyduje się, aby połówki bliźniaka były identyczne. Jest to wynikiem estetyki i faktu, że taka budowla zdecydowanie lepiej się prezentuje.
Bliźniak a swoboda użytkowania
W intrenecie możemy przeczytać wiele opinii, że bliźniak nie zapewni tyle swobody, ile domy wolnostojące. Nie da się ukryć, że jest to prawdziwe stwierdzenie. Zamieszkując taki lokal musisz liczyć się z bliskim sąsiedztwem. Jednakże nowoczesne rozwiązania, które stosowane są przez architektów pozwalają na częściowe zniwelowanie tego problemu. Można między innymi oddzielić się od sąsiadów za pomocą płotu, szczelnego przepierzenia bądź najzwyczajniej w świeci żywopłotem. Projektanci często lokują tarasy czy balkony tak, aby sąsiedzi byli daleko od siebie. Jedno jest pewno – dom w zabudowie bliźniaczej zapewnia zdecydowanie więcej swobody aniżeli mieszkanie w bloku. Domy bliźniaki mają osobne wejścia, garaże, a także indywidualną strefę ogrodu, którą każdy z sąsiadów może zagospodarować wedle uznania. Nie ma potrzeby na siłę integrować się z sąsiadami. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wybudowanie bliźniaka wraz z zaprzyjaźnioną osobą lub rodziną, to ta bliskość może być dla was korzystna. W przypadku, gdy wyjedziesz na wakacje zawsze za ścianą będzie życzliwy sąsiad, który przypilnuje Twoich zwierząt lub zajmie się roślinami.
Idealne wykorzystanie działki
Jeżeli jesteś właścicielem wąskiej działki budowlanej to inwestycja w budowę bliźniaka jest dla Ciebie. Postawiona na granicy działki połówka bliźniaka zyska zdecydowanie bardziej ustawny ogród, który można zagospodarować w kreatywny sposób. Z kolei budowa domu jednorodzinnego na działce o niewielkich rozmiarach jest ograniczająca. W takim przypadku należy starannie dobrać projekt tak, aby budynek nie sprawiał przytłaczającego wrażenia, a także nie naruszał obowiązujących przepisów. Rezultatem może być dom o wąskim froncie, z którego inwestor finalnie nie będzie zadowolony. Decydując się na postawienie domu w zabudowie bliźniaczej omijamy ten problem. Nie licz jednak, że ominą Cię formalności i kwestie prawne z tym związane! Planując budowę bliźniaka należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź decyzją o warunkach zabudowy.
Sprawdź także umowa najmu pokoju.