Najemcy

Czynsz za lokal użytkowy. Wypowiedzenie przy braku płatności?

W życiu każdego przedsiębiorcy mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Działalność może okazać się niezbyt rentowna, w związku z czym narastają problemy finansowe. Dodatkowo dochodzą do tego wszelakie opłaty, które tylko utrudniają wyjście na prostą. Jedną z takich opłat jest kwota za lokal, w którym prowadzona jest firma. Kiedy czynsz za lokal użytkowy nie jest regulowany, wynajmujący przynajmniej w teorii powinien szybko wypowiedzieć umowę najmu. Co jednak, gdy właściciel tego nie robi, a w zamian za to wystawia kolejne faktury? Z takim scenariuszem może się spotkać zapewne dość spora liczba osób.

Kolejne faktury przy zaległościach z tytułu czynszu za lokal użytkowy są ostatnią rzeczą, jaka w takiej sytuacji powinna się przytrafić przedsiębiorcy. Brak odpowiednio wysokich zysków jest tylko podbijany kolejnymi zaległościami, na które taka osoba sobie nie może pozwolić. Z pewnością rozwiązaniem byłaby prośba do wynajmującego o jak najszybsze wypowiedzenie umowy najmu. Jak się okazuje, nie wszyscy właściciele lokali użytkowych chcą to robić.

Jeśli czynsz za lokal użytkowy nie jest uregulowany, to dlaczego wynajmujący nie wypowiada umowy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i nie wymaga doszukiwania się jakichkolwiek zapisów prawnych czy odniesień w ustawach. Wynajmującemu w takiej sytuacji po prostu się to nie opłaca z finansowego punktu widzenia. Skoro nadarza mu się okazja na wypracowanie kolejnych zaległości ze strony najemcy, wówczas korzysta z takiej opcji. Można by rzec, że zapewne każdy by o tym pomyślał, zwłaszcza w obliczu uzyskania dodatkowego zysku.

Taki scenariusz przede wszystkim pojawia się w przypadku lokali, na które nie ma chętnych lub ustalony czynsz jest zbyt wysoki wobec rynkowej średniej. Z tego też powodu wynajmujący może nie chcieć wypowiadać umowy, aby nie musieć pilnie szukać kolejnego najemcy. Brak płatności czynszu za lokal użytkowy ze strony przedsiębiorcy jest zatem na rękę właścicielowi, ponieważ oszczędza w ten sposób mnóstwo czasu.

Czynsz za lokal użytkowy - przykładowy harmonogram.

Na kim spoczywa odpowiedzialność wypowiedzenia umowy?

W opisywanej powyżej sytuacji wszystkie karty są po stronie właściciela lokalu. To w zupełności od niego zależy, czy podejmie decyzję o wypowiedzeniu umowy. Jeśli czynsz za lokal użytkowy nie jest regulowany, to tak naprawdę wynajmujący ustala, jak dalej potoczy się cała sprawa. Z uwagi na brak jakichkolwiek korzyści finansowych z natychmiastowego pożegnania się z najemcą, bardzo często tego typu kwestie ciągną się przez długi czas. Powód takiego postępowania jest bardzo prosty – właścicielowi po prostu by się to nie opłacało.

Nie płacę czynszu za lokal użytkowy. Czy mogę zmusić właściciela do wypowiedzenia umowy?

Każdy najemca, który liczy na jakiekolwiek przepisy uprawniające go do ,,zmuszenia” właściciela do wypowiedzenia umowy, musi obejść się smakiem. Żadna z ustaw nie przewiduje takiej możliwości w sytuacji, gdy czynsz za lokal użytkowy przez dłuższy czas zalicza się do zaległości najemcy.

Co więcej, najemca nie ma zbyt wiele innych alternatyw. Ma to swoje przełożenie w fakcie, że nie ma on prawa wystosować jakiegokolwiek oświadczenia, wedle którego wypowiedzenie umowy będzie jego inicjatywą. W takiej sytuacji nie pomoże nawet uwiarygodnienie braku możliwości utrzymania lokalu. Najczęściej taki scenariusz kończy się narastaniem zaległości i niewykluczone, że coraz większym rozgoryczeniem ze strony wynajmującego.

Co z zasadami współżycia społecznego?

Doszukując się jakichkolwiek szans i możliwości na uratowanie sytuacji, najemcy mogą się powoływać na zasady współżycia społecznego. W dość sporej ilości sytuacji miałyby one swoje przełożenie, jednocześnie ratując przedsiębiorcę mającego spore problemy finansowe. Gdy czynsz za lokal użytkowy nie jest płacony, na nic ono jednak się nie zda. W żadnym wypadku takowe oświadczenie nie daje najemcy prawa do samodzielnego wystosowania wypowiedzenia umowy najmu. Co więcej, może spowodować tylko i wyłącznie odwrotny skutek.

Przykładowy czynsz za lokal użytkowy.

Podsumowanie

Jakiekolwiek starania ze strony najemcy w przypadku braku płatności czynszu za lokal użytkowy na nic się nie zdadzą. Jeśli wynajmujący ma taki kaprys, wówczas może wystawiać fakturę aż do momentu wygaśnięcia umowy. Jeśli nawet opiewa ona na długi termin, nic ani nikt nie jest w stanie zmusić go do jej przedwczesnego zakończenia. Najemca musi zatem liczyć się z tym, że jeśli nie będzie w stanie dość szybko uregulować płatności, z biegiem czasu jego zaległości będą narastały i powodowały kolejne problemy finansowe.

Czy najemca ma jakąkolwiek formę ratunku? Chyba jedyną szansą jest polubowne dogadanie się z wynajmującym. Przedstawienie mu rzeczywistego stanu rzeczy i oświadczenie o możliwie jak najbszybszej zapłacie zaległego czynszu może przynieść oczekiwany skutek. Należy jednak pamiętać, że nawet to nie musi dać rezultatu. Jeśli tylko właściciel tego nie chce, nie będzie wystawiał wypowiedzenia umowy najmu.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Dodaj komentarz