Wynajem mieszkania na pokoje. Co musisz wiedzieć?
Dysponujesz wolną przestrzenią – mieszkanie albo duży dom. Możesz wynająć je w całości albo też pojedynczo, na pokoje. Wynajem mieszkania na pokoje wydaje się dużo korzystniejszy finansowo. Tylko jak się do tego zabrać i na co uważać?
Przyjmując pod dach swojego mieszkania osoby wynajmujące pokój, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dopilnowanie ich, z jednej strony da Ci zabezpieczenie prawne, z drugiej, pozwoli na określenie jasnych reguł użytkowania danego pomieszczenia przez najemcę. I to na piśmie. Co to będzie?
Wynajem mieszkania na pokoje. O czym pamiętać?
Umowa najmu pokoju, jeżeli wynajmujesz kilka pokoi, dla każdego przygotuj osobną umowę. Wyznacz w niej wszystkie warunki kontraktu. To czas na jaki umowa została zawarta, okres jej wypowiedzenia, czynsz oraz termin płatności. Dobrą opcją będzie również checklista weryfikacji najemców.
Nie zapominaj o postanowieniach dodatkowych, związanych m.in ciszą nocną albo z korzystaniem z przestrzeni wspólnej. Każda zmiana ustaleń powinna nastąpić w formie pisemnej, jako aneks do uprzednio podpisanej umowy.
Sposób rozliczania – to jedna z kluczowych kwestii, które wzbudzają najwięcej kontrowersji. Nie jesteś w stanie zamontować w każdym z pokoi licznika zużycia prądu. Ten sam problem pojawia się w kwestii zużycia wody czy nawet korzystania z internetu.
Najbardziej popularne są dwa wyjścia. Pierwszy zakłada proporcjonalny podział kosztów w stosunku do liczby pokoi. Drugi, to rozłożenie kosztów na każdą osobę wynajmującą pokój w danym mieszkaniu. Bez względu na to, na jaki sposób się zdecydujesz, ustal to już na poziomie podpisywania umowy z najemcą.
Regulamin zachowania w lokalu – brzmi śmiesznie, jednak gdy zgłębisz temat, zrobi się logicznie. Dlaczego? Wyobraź sobie, że w mieszkaniu które chcesz wynająć, będzie mieszkać rozrywkowa singielka.
Do tego programistyczny geek pracujący po nocach i muzyk, ćwiczący gamy o poranku. Konflikty są nieuniknione, a ty jako właściciel mieszkania nie musisz angażować się w ich rozwiązywanie. Mając podpisany wspomniany regulamin, zobowiązujesz najemców do przestrzegania pewnych zasad. Co to będzie?
Sprzątanie, utrzymywanie czystości w kuchni i łazience, a nawet harmonogram wyrzucania śmieci. Im wcześniej ustalisz te rzeczy, tym mniejsze prawdopodobieństwo większych spięć między najemcami. W ostateczności zawsze możesz po prosty wypowiedzieć umowę kłopotliwemu mieszkańcowi. Jednak przecież nie chodzi o to, by pozbywać się źródła dochodu.
Wynajem mieszkania na pokoje. Komfortowe wyposażanie pokoju.
To kolejna z absolutnych „must have” o których musisz pamiętać, by zapewnić swobodę wszystkim wynajmującym. Nie chodzi tu jednak o miękkie dywany czy wygodną kanapę w salonie. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie na pokoje, musisz potraktować każdy jako wyodrębnione pomieszczenie.
Stwórz więc komfortową przestrzeń – z zamykanymi na klucz drzwiami do pokoju. We wspólnej kuchni zamontuj duże szafki z kluczem. Niech każdy może zostawić swoje rzeczy bez obaw, że ktoś mu je zabierze. Zadbaj również o dużą lodówkę.
Przestrzeń wspólna, taka jak łazienka czy przedpokój, musi być maksymalnie ergonomiczna. Pozbądź się więc wszelkich rzeczy, które zagracają mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że masz postawić na pozbawione charakteru wnętrza.
Postaw na wyraziste akcenty i raczej uniwersalny charakter. Nie każdy dobrze czuje się w różowych czy szarych wnętrzach. Biel będzie tu najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. O dodatki takie jak poduchy czy kwiatki, zadba już sam najemca.
Kiedy wynajem mieszkania na pokoje nie jest dobrym pomysłem?
Jak widzisz, nic nie dzieje się samo. Nawet bałagan. Wynajem mieszkań na pokoje wiąże się z całą masą ustaleń, załatwień i papierologii. Weź pod uwagę, że wynajmując np trzy pokoje, musisz przygotować trzy odrębne umowy.
Prócz tego, dogadać się w kwestiach używania przestrzeni wspólnej i innych problematycznych aspektach. To na tobie spoczywa obowiązek dbania o przestrzeń mieszkania, szybkie naprawy a także potencjalne remonty.
Musisz również pilnować terminów związanych z opłatami i zawartymi wcześniej umowami. Na Tobie będzie spoczywać prawny obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Od Ciebie zależy również zakres ubezpieczenia mieszkania. I to ty odpowiadasz za ewentualne szkody, chociażby gdy mieszkańcy mieszkania zaleją sąsiadów. Gdy więc sądzisz, że to łatwy zysk, przemyśl to jeszcze raz. Z pewnością będzie wymagał od ciebie więcej wysiłku niż zakładasz.
Wynajem pokoi w dobie pandemii to również niepewny biznes. Art. 682 Kodeksu Cywilnego jasno wskazuje, że najemca , w określonych warunkach, ma prawo wypowiedzenia umowy najmu z dnia na dzień.
Mieszkanie z obcymi osobami i korzystanie z przestrzeni wspólnej w kontekście potencjalnych zakażeń wpisuje się w zapis o zagrażaniu zdrowiu najemcy. Oczywiście, wspomniane wypowiedzenie umowy nie jest częste. Jednak trzeba przygotować się również na taką ewentualność.
Jeżeli mimo wszystko chcesz oferować pokoje pod wynajem – jesteś na dobrej drodze. To bezpieczna opcja comiesięcznego dochodu. Podejdź do tego, jak do kolejnego projektu w pracy. Określ realnie ile zajmie ci to czasu i funduszy, a potem zacznij działać.
Zapraszamy także do naszych kwater pracowniczych np. Noclegi pracownicze w Hostel Rentumi w Gryfinie
Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.