Poszukiwanie mieszkania w dobie pandemii koronawirusa

Koronawirus nie odpuszcza. Rządy wielu państwa nakładają na obywateli kolejne obostrzenia. Obecna sytuacja nakłada na nas obowiązek pozostania w domach. Tym samym poszukiwanie mieszkania jest cięższe. W tym artykule podpowiemy Wam jak skutecznie znaleźć wymarzoną nieruchomość w czasach zarazy.

Poszukiwanie mieszkania. Odpowiednia selekcja

Jeszcze na początku roku nie było żadnego problemu, aby umówić się na spotkanie i nawet w jeden dzień obejrzeć kilka nieruchomości. Jednak z pomocą serwisów z ofertami, telefonu i najnowszych technologii podobną selekcję możemy odbyć nie wychodząc z domu w czasie pandemii.

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj odpowiednia selekcja ogłoszeń w trakcie precyzowania swoich wymagań. Tutaj pomóc mogą funkcje w wyszukiwarkach dostępnych na serwisach z ogłoszeniami. Sprawdzamy tam interesującą nas lokalizację, metraż czy liczbę pomieszczeń w lokalu.

Następna eliminacja następuje w trakcie przeglądania zdjęć i czytaniu opisu ofert, a następnie wybranie tych najbardziej nas interesujących i telefoniczny kontakt z właścicielem lub pośrednikiem nieruchomości.

Telefon do pośrednika lub właściciela to idealny moment na zadanie ważnych dla nas pytań. Zaproponujmy pośrednikowi również wideoprezentację, podczas której na żywo zobaczymy stan mieszkania.

Oto lista pytań, które możesz zadać pośrednikowi, aby pogłębić swoją wiedzę na temat wynajmu mieszkania lub kupna i zdecydować czy dalej jesteś nim zainteresowany:

  • Czy blok/kamienica jest wyremontowana i ocieplona?
  • Jakie meble oraz sprzęt RTV/AGD jest na wyposażeniu lokalu?
  • Czy jest balkon?
  • Jaki jest widok z okna?
  • Ile mieszkań znajduje się na danym piętrze?
  • Jakie są zamontowane okna w mieszkaniu – plastikowe czy drewniane?
  • Kiedy mieszkanie było wyremontowane?
  • Czy mieszkanie jest przechodnie czy rozkładowe?
  • Jak daleko znajdują się przystanki komunikacji miejskiej?

Oczywiście to tylko propozycję pytań, jakie możemy zadać. Studentów zainteresuje pewnie wynajem mieszkań na pokoje i zadają jeszcze inne pytania niż przez nas podane. Ważne, aby otrzymać jak najwięcej odpowiedzi przez wideoprezentacją.

wynajem mieszkań na pokoje w czasie pandemii

Poszukiwanie mieszkania. Wideoprezentacja, czyli obejrzenie mieszkania zdalnie

Obejrzenie mieszkania przed zakupem lub wynajmem to naturalny etap. Idealnym rozwiązaniem w dobie pandemii jest wideoprezentacja.

O skorzystanie z takiej możliwości zapytajmy już podczas rozmowy telefonicznej, uzgadniając również platformę, z której będziecie korzystać podczas prezentacji. W tym może posłużyć po prostu aplikacja Messenger lub Skype.

Po odrzuceniu wszystkich ofert i dokładnej selekcji, przychodzi moment umówienia się na spotkanie na miejscu. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W obecnej sytuacji najważniejsze jest zdrowie, więc także z rozwagą podejmujmy wszystkie decyzje. Jeśli pewniej poczujesz się zakładając rękawiczki, ubierz je. Nie zapominaj o dezynfekcji dłoni.

Podpisanie umowy

W przypadku wynajmu mieszkania w czasach pandemii może być przydatna aplikacja do zarządzania wynajmem. Podpisanie umowy odbywa się całkowicie w sposób zdalny – bez spotkania się dwóch stron.

Lokator otrzymuje wiadomość SMS o wyrażeniu zgody na udostępnienie swoich danych osobowych, następnie podawane są parametry dotyczące umowy takie jak m.in. kwota kaucji i czynszu. Na koniec aplikacja sama generuje umowę najmu.

Inaczej sprawa wygląda podczas zakupu mieszkania. Jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego musisz sprawdzić, w którym banku masz najwyższą zdolność i najlepsze warunki kredytu.

Przed złożeniem wniosku o kredyt należy sporządzić i podpisać umowę przedwstępną dotycząca sprzedaży nieruchomości. Nie jest w tym przypadku potrzebny notariusz, a wszystko można zrealizować drogą korespondencyjną. Oczywiście obydwie strony muszą się na takie rozwiązanie zgodzić.

Umowa kredytowa w banku otwiera drogę do podpisania umowy przeniesienia własności. W tym przypadku obecność notariusza jest obowiązkowa. Problemem stojącym na drodze może być zdalna praca notariuszy lub skrócone godziny pracy kancelarii.

Z notarialnym potwierdzeniem umowy sprzedaży trzeba zgłosić się dla placówki banku, który uruchamia kredyt i przelewa sprzedającemu należną kwotę.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych umów najmu mieszkania, skorzystaj z oferty sklepu Rentumi.

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz