Czym jest flip mieszkaniowy?
Przeczytałeś to słowo lub usłyszałeś je po raz pierwszy. Z czym ono Ci się kojarzy? Sporo osób twierdzi, że jest to coś na wzór.. fikołka przez kozła. Może i po części byłoby w tym trochę racji, ale niezupełnie. Flip mieszkaniowy, bo o nim mowa, to zupełnie inny kawałek chleba. W pewnym sensie można go porównać do przewrotu, bowiem opiera się na mniejszym bądź większym wysiłku. Skupmy się jednak na merotyrycznym podejściu do sprawy i wyjaśnijmy, czym on tak naprawdę jest.
Geneza słowa
Pochodzenie słowa flip mieszkaniowy dotarło do naszej mowy z języka angielskiego. W oryginale brzmi ono ,,house flipping” i w praktyce oznacza nic innego, jak zakup nieruchomości i jej sprzedaż z zyskiem. Główną cechą każdej takiej czynności jest najczęściej dokonanie remontu, który w naturalny sposób pozwala otrzymać większą kwotę od potencjalnego kupca. Niekiedy można również spotkać się z metodą dzielenia większych pomieszczeń na dwie mniejsze (np. przeniesienie kuchni w formie aneksu do salonu). W takiej sytuacji kuchnia zmienia się w dodatkowy pokój, co automatycznie zwiększa wartość mieszkania.
Flip mieszkaniowy jest dość uniwersalnym pojęciem. Poza remontem i podziałem pomieszczeń, może on również dotyczyć odświeżenia czy przemeblowania mieszkania. Kupując lokal w stanie, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrym, absolutnie nie można żywić nadziei, że po sprzedaży otrzymamy taką samą kwotę, jaką w niego zainwestowaliśmy. Konieczne jest zatem kupno nowych mebli, odmalowanie ścian czy wymiana instalacji, aby móc liczyć na zwrot z inwestycji. Tego typu zakres prac jak najbardziej wlicza się w definicję flipu.
Zysk z flipu mieszkania – ile?
Każdy, kto decyduje się na flip mieszkania z góry zakłada, że na tym zarobi. W przeciwnym przypadku nie miałoby to większego sensu. Pytanie jednak brzmi – ile można na tym zarobić? Ile w ogóle jest możliwe do odzyskania? Poprawnej odpowiedzi tak naprawdę nie ma. Nie decydując się na wyświechtane ,,jak najwięcej”, warto się zastanowić, co wpływa na ostateczną kwotę ewentualnego zysku.
- Cena mieszkania – im mniejszą wartość ma mieszkanie, tym na niższą kwotę zysku można liczyć. Trudno się spodziewać, że kupując lokal za 120 tysięcy złotych, po sprzedaży zarobisz drugie tyle. Co prawda takie sytuacje mogą się zdarzyć, jednak jest to kwestia niedościgniona przez wiele osób decydujących się na flip mieszkania.
- Zainwestowany czas – dokonując remontu, musisz określić, ile czasu Ci on zajmie. Przyjmując, że na wszystkie prace poświęcisz sześć miesięcy, zysk w kwocie pięciu tysięcy złotych nie wydaje się zbytnio atrakcyjny. Określ zatem już na samym początku, czy cała inwestycja ma sens.
- Kwestia kapitału – jeśli korzystajesz z cudzego kapitału w postaci pożyczki z banku czy źródła od inwestora, na samym początku policz, ile będzie Cię to kosztowało. Biorąc pod uwagę sześciomiesięczny okres remontu mieszkania i potencjalną kwotę zysku, otrzymasz gotowy wynik. Jeżeli jednak korzystasz z własnego kapitału, skup się na wyliczeniu procentowego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Pod uwagę również bierz czas, który poświęcisz na wykonanie wszystkich prac.
Czy flip mieszkaniowy w ogóle się opłaca?
Jak każdy inny biznes, flip mieszkania ma na celu uzyskanie zysku. Nie jest to nic zaskakującego. Tak naprawdę każdy indywidualnie może ustalić, do jakiego stopnia jest to dla niego opłacalne. Jedna osoba uzna, że zarobek rzędu pięciu tysięcy złotych po dwóch miesiącach pracy jest dla niego wystarczający. Druga przyzna, że 20 tysięcy złotych za sześć miesięcy remontu to wciąż zbyt mało. Biorąc pod uwagę te rozbieżności, nigdy nie kieruj się opinią innych. Samodzielnie dokonaj oceny sytuacji i określ swoje przewidywania oraz żądania. Dopiero wtedy możesz zacząć spekulować, czy będzie to dla Ciebie opłacalne.
Biorąc pod uwagę aspekt czysto osobisty, dla wielu osób flip mieszkania może być dobrą okazję na realizację swoich pasji. Poza zyskiem, do którego rzecz jasna należy dążyć, niektórzy mogą czerpać z tego mnóstwo przyjemności. Sporo osób wręcz uwielbia dokonywać prawdziwej transformacji zapuszczonych wnętrz, a jeśli jeszcze otrzyma za to godziwe pieniądze, sukces wówczas jest murowany. Wliczasz się do tej grupy? To oznacza, że wszystko stoi przed Tobą otworem.
Osób, które dokonują flipu mieszkań jest co nie miara. Każdy przypadek jest inny, dlatego trudno posiłkować się na przykładzie tych, którym odrestaurowanie lokalu dało olbrzymi zysk. Co więcej, wpływ na ostateczny zysk ma wiele innych czynników. Wszystko to prowadzi do wniosku, że.. dopóki nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Jeśli przed rozpoczęciem całej procedury dobrze zapoznasz się ze wszystkimi zmiennymi, śmiało możesz inwestować i rozpoczynać metamorfozę wnętrza. Bardzo ważna jest również nieustanna kontrola postępu prac. Jeżeli w trakcie remontu okaże się, że będzie Cię to kosztowało więcej, niż sobie założyłeś, flip może pójść na marne już na samym początku.
Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.