Wynajem mieszkań na kwarantannę. Ile kosztuje?

Pandemia koronawirusa, która zaskoczyła świat na początku bieżącego roku spowodowała także stworzenie nowej usługi na rynku wynajmu mieszkań. Niektórzy właściciele nieruchomości zaczęli oferować wynajem mieszkań na kwarantannę.

Właściciele nieruchomości postanowili wykorzystać sytuację w Polsce i oferować nietypową i nieznaną wcześniej usługę, aby pomóc wielu osobom, które muszą odbyć obowiązkową kwarantannę.

Wynajem mieszkań na kwarantannę. Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy był do tej pory bardzo dobrą inwestycją dla właścicieli lokali, a dla turystów świetną okazją do tańszego noclegu. Jednak nie był on w smak dla branży hotelarskiej, która traciła klientów na rzecz tańszej konkurencji. Wiele miast świata jak m.in. Berlin lub Mediolan zakazało świadczenia takich usług.

Z początkiem pandemii COVID-19, najem krótkoterminowy został zabroniony praktycznie całkowicie. Chociaż są wyjątki. W rozporządzeniu podano, że mieszkania przeznaczone w najmie krótkoterminowym mogą pozostać otwarte tylko dla:

  • osób na kwarantannie lub w izolacji;
  • personelu medycznego;
  • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych);

Tym samym wielu właścicieli rozpoczęło wystawianie na serwisach z ogłoszeniami ofert swoich mieszkań, jako „lokali pod kwarantannę”.

Kto jest skierowany na kwarantannę?

Od samego początku termin ten jest wymieniany przez wszystkie przypadki. Z biegiem czasu zmieniły się zasady, co do izolacji. Co do zasady trwa ona 10 dni, jednak w niektórych przypadkach okres ten może być dłuższy.

Zgodnie z przepisami obowiązkowej izolacji podlegają osoby:

  • które otrzymały skierowane na test – tym samym kwarantanna jest automatyczna i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku, który zwalnia z odbywania kwarantanny;
  • mające bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie;
  • osoby zamieszkujące z osobą zakażoną – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej;
  • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy;

Co ważne nowe przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie 3 listopada 2020 r. i mogą być ciągle aktualizowane. Aby być na bieżąco z nowymi obostrzeniami warto śledzić strony internetowe Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

wynajem mieszkań podczas koronawiursa

Wynajem mieszkań na kwarantannę – bez fizycznego kontaktu

Warto pamiętać, że w przypadku wynajmu mieszkań na kwarantannę, należy zachować wszystkie odpowiednie środki ostrożności. W przypadku osób, które są objęte nakazem izolacji, właściciele mają do czynienia z osobami, które mogą być potencjalnie zarażenie wirusem.

Tym samym wynajem takiego lokalu musi odbyć się bez fizycznego kontaktu. Wielu ogłoszeniodawców w swoich ofertach podkreśla, że każda formalność dotycząca wynajmu takiego mieszkania może odbyć się bezkontaktowo.

„Check-in odbywa się bezobsługowo, odbiór i zdanie kluczy w sejfach przy mieszkaniach, które na bieżąco są dezynfekowane” – zapewnia jedna z osób udostępniająca lokal.

Tym samym zaznacza, że płatności za rezerwację trzeba dokonać przed przybyciem do mieszkania – online lub kartą kredytową. W innych ofertach możemy również przeczytać, że każde z mieszkań przed i po wyjeździe jest dokładanie dezynfekowane

W przypadku wynajmu bez fizycznego kontaktu, sposób podpisania umowy może ułatwić aplikacja do zarządzania wynajmem, gdzie podpisanie umowy odbywa się całkowicie w sposób zdalny – bez spotkania się dwóch stron

Osoba na kwarantannie otrzyma wiadomość SMS o wyrażeniu zgody na udostępnienie danych osobowych, a następnie podane są wszelkie parametry dotyczące umowy. Na koniec aplikacja sama generuje umowę najmu.

Wynajem mieszkań na kwarantannę, a cena

Stawki oferowane za wynajem mieszkania na czas kwarantanny są zależne przede wszystkim od miasta jak i lokalizacji. W mniejszych miastach za dwa tygodnie pobytu może zapłacić około 1 tys. zł, natomiast w stolicy ceny takiego pobytu sięgają 3 tys. zł.

Za mieszkanie w centrum Szczecina ceny zaczynają się od 140 zł za dobę. Za dwa pokoje dla dwóch osoby stawki rozpoczynają się od 170 zł za dobę, natomiast dla trzech osób od 300 zł za dobę.

Jeśli chodzi o tzw. wynajem pracowniczy, czyli w dużym mieszkaniu, ale o mniejszym standardzie za dzień możemy zapłacić jedyne 25 zł. Takie lokale jednak nie są idealne, aby umieszczać tam osoby na kwarantannę. Przede wszystkim ze wglądu na większa ilość osób, które wynajmują łóżko w tym samym mieszkaniu.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych umów najmu mieszkania, skorzystaj z oferty sklepu Rentumi.

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz