Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce?

Jak wynika z analizy Rentumi.pl, średni czynsz za wynajem kawalerki w Warszawie wynosi około 2200 zł miesięcznie. To blisko połowa średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w Polsce. Za średnią cenę najmu mieszkania 2-pokojowego w stolicy (3400 zł/mies.) z powodzeniem można wynająć mieszkanie 4-pokojowe w Katowicach, Rzeszowie czy Poznaniu.

Pomożemy Ci pamiętać o wszystkim podczas procesu najmu. Checklista weryfikacji najemców w łatwy sposób ułatwi Ci weryfikacje Twojego przyszłego najemcy.

Charakterystyka rynku najmu mieszkań

Szczytowy okres na rynku najmu mieszkań przypada na sierpień, kiedy studenci zaczynają rozglądać się za lokum, w którym spędzą nadchodzący rok akademicki. W miastach uniwersyteckich pojawiają się dziesiątki ogłoszeń kawalerek, 1-, 2- czy 3-pokojowych mieszkań. Wiele z nich bardzo szybko znika.

Jeśli więc uda Ci się wtedy coś znaleźć, nie możesz zwlekać – ogłoszeniodawca z pewnością prędko znajdzie innego chętnego. Im bliżej października, tym ogłoszeń wynajmu mieszkań będzie mniej, a i one rozejdą się jak świeże bułeczki.

Najspokojniejszy okres na rynku najmu to pierwszy i ostatni kwartał roku. I chociaż ogłoszeń mieszkań nie jest wtedy tyle, co na przełomie lata i jesieni, to wciąż możesz znaleźć prawdziwe perełki w atrakcyjnych cenach.

Poza studentami, stałą i liczną grupą, która napędza popyt na rynku najmu, są absolwenci studiów, zwłaszcza ci pochodzący z mniejszych miejscowości. To również tysiące osób, dla których wynajem mieszkania jest często jedynym sposobem na pozostanie w dużym mieście i rozwój kariery zawodowej, czy napływający do Polski emigranci zarobkowi (głównie ze wschodu).

Analizując rynek najmu, trzeba również wziąć pod uwagę intensywny rozwój turystyki przyjazdowej do naszego kraju. Szeroki napływ obcokrajowców zainteresowanych kilkudniowym zwiedzaniem Warszawy, Krakowa, Gdańska i innych miast ma znaczący wpływ na ogłoszenia najmu.

Stąd też wiele osób decyduje się zakup mieszkań w celu inwestycji, a konkretniej – z przeznaczeniem na wynajem, czy to krótko-, czy długoterminowy.

I choć ofert najmu mieszkań w największych miastach przybyło w ostatnich latach, to trudno mówić o ich nadpodaży, zwłaszcza w odniesieniu do najbardziej poszukiwanych – mieszkań 1- i 2-pokojowych w popularnym standardzie. A to przede wszystkim o nie rywalizować będą poszukujący.

Ile kosztuje najęcie kawalerki?

Spośród miast, w których rynek najmu mieszkań jest najbardziej rozwinięty, niezmiennie najdroższa jest Warszawa. Średni miesięczny czynsz jakiego oczekują właściciele za wynajem kawalerki w stolicy wynosi obecnie ponad 2000 zł. Za najtańsze lokale z tego segmentu oferenci oczekują ok. 1300 zł, ale niższa cena przekłada się na niższy standard lokalu, mniejszą powierzchnię i/lub gorszą lokalizację.

Na średnio 2700 zł/mies. wyceniane są lokale większe, w wyższym standardzie i w lepszych lokalizacjach – w centrum i w bliskim sąsiedztwie biurowców. Najdroższe mieszkania 1-pokojowe – luksusowe apartamenty pod najlepszymi adresami – oferowane są za kwoty osiągające nawet 5000 zł/mies.

Za niemal identyczną średnią stawkę co w stolicy wynajmiesz kawalerkę we Wrocławiu (2150 zł/mies.). Tańsze o 500 zł mieszkania 1-pokojowe znajdziesz w Krakowie i Lublinie, a miesięczny czynsz będzie mniejszy w Gdańsku (2000 zł/mies.). Prawie dwa razy mniej niż w stolicy zapłacisz za wynajęcie 1-pokojowego M w Katowicach (1200 zł/mies.), Olsztynie (1300 zł/mies.) i Łodzi (1300 zł/mies.).

Ile kosztuje najem mieszkania 2-pokojowego?

Jeśli szukasz 2-pokojowego mieszkania do wynajęcia, musisz liczyć się z wydatkiem przeciętnie o 35% wyższym niż w przypadku kawalerki. Średni miesięczny czynsz, za jaki oferowane są M2 w Warszawie, wynosi 3400 zł. O blisko 1000 zł mniej – ok. 2500-2600 zł/mies. – żądają oferenci w Gdańsku i we Wrocławiu.

W gronie 10 analizowanych miast najtańszy jest Olsztyn – w stolicy Warmii mieszkania 2-pokojowe oferowane są do wynajęcia za kwotę o prawie połowę niższą niż w Warszawie – średnio 1700 zł/mies.

Ile zapłacimy za najem 3-pokojowego M?

Podobne zróżnicowanie wysokości czynszów widoczne jest w segmencie mieszkań 3-pokojowych. W stolicy właściciele takich lokali oferują je najemcom, oczekując średnio 5850 zł/mies. To niemal równowartość więcej niż średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Polsce, które w trzecim kwartale 2021 roku wyniosło ok. 5700 zł.

Za podobne mieszkanie we Wrocławiu średni czynsz jest niższy niż w Warszawie o prawie 2000 zł, a w Krakowie i Gdańsku o ponad 2000 zł. O połowę mniej za M3 oczekują oferenci w Rzeszowie i Olsztynie – po średnio 2100 zł/mies.

4 pokoje na wynajem – w jakiej cenie?

Średnia stawka za wynajem mieszkania 4-pokojowego w Warszawie to już wydatek rzędu 9000 zł/mies. Jednak rozpiętość cenowa ofert w tym segmencie jest bardzo duża. Najtańsze M4 – z dala od centrum, o niższym standardzie – można wynająć już za niespełna 3000 zł/mies. Stawki za najem 4-pokojowych apartamentów o najwyższym standardzie, w prestiżowych lokalizacjach, sięgają nawet 40 000 zł/mies.

We Wrocławiu i Krakowie średni miesięczny czynsz za wynajem 4-pokojowego lokum wynosi 5800 zł. Za kwotę o 2000 zł mniejszą oferowane są podobne lokale w Łodzi. Z kolei w Katowicach i Poznaniu znajdziesz ogłoszenia wynajmu za 3100-3400 zł/mies.

O ok. połowę mniej niż w Warszawie trzeba zapłacić za M4 w Gdańsku (4700 zł/mies.), prawie trzy razy taniej wynajmiesz mieszkania w Rzeszowie (3300 zł/mies.) i za cztery razy mniejszy czynsz zamieszkasz w Lublinie (2200 zł/mies.).

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz