Czy wynajem korporacyjny to dobra inwestycja w nieruchomości?

Jeśli zajmujesz się nieruchomościami, w ostatnich miesiącach możesz coraz częściej słyszeć określenie „korporacyjne mieszkania”. W przeszłości wynajem korporacyjny były sposobem na zapewnienie stabilnych, ale tymczasowych mieszkań. To rozwiązanie było zazwyczaj dostępne tylko w formie apartamentów hotelowych na dłuższy pobyt.

Ale to, czego szukają specjaliści pod względem rodzajów mieszkań, udogodnień i zainteresowań, zmieniło się drastycznie na przestrzeni lat, szczególnie w związku z wpływem pandemii COVID-19 na codzienne życie.

Obecnie istnieje konkurencyjny rynek dla kompleksów mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i innych nieruchomości oferujących opcje mieszkaniowe dla firm. Istnieje wiele, wiele strategii inwestowania w nieruchomości i chociaż wynajem mieszkań korporacyjnych nie jest rzadkością, duża część inwestorów z pewnością lekceważy je.

Co to jest mieszkanie korporacyjne?

Chociaż w przeszłości mogły istnieć wyraźne linie rozgraniczenia między różnymi typami czynszów, obecnie segmenty te mieszają się i przecinają w sposób, który zapewnia wiele możliwości inwestorom.

Najem krótkoterminowy i długoterminowy, kwatery wakacyjne i mieszkania korporacyjne były kiedyś oddzielnymi ścieżkami, ale zaobserwowaliśmy zwiększoną konkurencję na rynku mieszkań korporacyjnych ze strony kompleksów mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych.

Nawet nieruchomości wakacyjne zwiększają swój zasięg, aby przyciągnąć zarówno klientów rekreacyjnych, jak i biznesowych. Podróżujący profesjonaliści zajmujący się pracą kontraktową, projektami tymczasowymi, programami szkoleniowymi i innymi sytuacjami często preferują w pełni umeblowane mieszkania, które mogą wynajmować krótkoterminowo i elastycznie.

Niezależnie od tego, czy są to mieszkania korporacyjne, wynajem wakacyjny czy inny rodzaj zakwaterowania, te krótkoterminowe rozwiązania mieszkaniowe zapewniają komfort i udogodnienia domu z dodatkowymi korzyściami w postaci elastycznych warunków najmu i funkcji, których potrzebują podróżujący pracownicy.

Wynajem korporacyjny mogą mieć wiele nazw:

 • Apartamenty typu Executive;
 • Apartamenty z obsługą;
 • Apartamenty typu Executive;
 • Apartamenty korporacyjne;
 • Wynajem Executive;

Dlaczego wynajem korporacyjny?

Zarówno krótko jak i długoterminowe możliwości mieszkaniowe dla firm mogą przyciągnąć wysokiej jakości najemców i zwiększyć zyski inwestorów, którzy wiedzą, co robią.

Mieszkania korporacyjne mogą być wynajmowane bezpośrednio podróżującym profesjonalistom lub firmom w celu zapewnienia zakwaterowania dla pracowników.

Poszukując alternatywy dla długich i częstych pobytów w hotelach, najemcy korporacyjni zazwyczaj poszukują wysokiej jakości, w pełni wyposażonych nieruchomości, które zapewniają wszystko, co niezbędne do wykonywania ich pracy. Rodzaje najemców korporacyjnych mogą obejmować:

 • Pracownicy wojskowi i rządowi;
 • Medyczni profesjonaliści;
 • Wychowawcy;
 • Sportowcy;
 • Menedżerowie biznesowi;
 • Konsultanci i wykonawcy;
home office

Wynajem korporacyjny. Opcje inwestowania

Jeśli rozważasz inwestycję w korporacyjną ofertę mieszkaniową, przeprowadź badania i dowiedz się, czego dokładnie wymagają najemcy korporacyjni. Weź pod uwagę wszystkie typowe czynniki inwestycyjne takie jak lokalizacja, dostępność dla pieszych i transport i bezpieczeństwo.

Zdecyduj, jaki poziom usług zaoferujesz swoim najemcom korporacyjnym i odpowiednio umebluj nieruchomość.  Inwestując w mieszkania korporacyjne, należy obrać kilka dróg.

 • Kup dedykowany kompleks mieszkaniowy dla firm. Najprostszą opcją jest zainwestowanie w cały kompleks, który został już zaprojektowany, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe korporacji, ale zazwyczaj jest to również najdroższa opcja.
 • Przetestuj swój dom wakacyjny jako wynajem korporacyjny. Jeśli już prowadzisz wynajem wakacyjny, nie powinno zająć zbyt wiele czasu ani wysiłku, aby rozpocząć oferowanie tej samej nieruchomości na rynku mieszkaniowym dla firm.
 •  Przekształć istniejącą nieruchomość inwestycyjną w mieszkania korporacyjne. Jeśli posiadasz już dom jednorodzinny, kompleks apartamentów lub mieszkanie, rozważ zmianę lokali na korporacyjne opcje mieszkaniowe.

Zmieniający się rynek wynajmu

Segment mieszkań korporacyjnych z roku na rok rośnie, często wyprzedzając rynek hotelarski. Ponieważ pandemia COVID-19 powoduje, że praca zdalna staje się coraz bardziej rozpowszechniona w firmach w całym kraju, wielu najemców rozważa przeniesienie się do nowych miast.

Ponad 40% Polaków pracuje w domu, a jedno badanie pokazuje, że trzech na czterech pracowników zdalnych kontynuowałyby pracę zdalną, gdyby była taka możliwość, a dwóch na trzech rozważały przeprowadzkę.

Przewiduje się, że w przypadku tradycyjnych mieszkań na wynajem wzrośnie wskaźnik pustostanów, gdy najemcy będą szukać nowych możliwości, niższych kosztów życia i ucieczki z gęsto zaludnionych obszarów miejskich.

Podsumowanie

Inwestorzy poszukujący opłacalnych, kreatywnych sposobów dywersyfikacji swojego portfela powinni rozważyć korzyści płynące z korporacyjnych nieruchomości mieszkaniowych.

Prawidłowo zarządzane mieszkania korporacyjne mogą być świetną strategią zwiększania zysków i ograniczania strat. Duża liczba  wynajmowanych lokali, większa liczba najemców oraz kontrola wielu należności  może zdezorientować niejednego rentiera.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz