Jak określić dobrą nieruchomość do wynajęcia?

Nieruchomość na wynajem jest jedną ze strategii inwestowania w nieruchomości. Duża nieruchomość na wynajem może generować zyski na pokolenia. Jednak nie wszystkie nieruchomości do wynajęcia są sobie równe. Podczas gdy niektóre są przepełnione potencjałem, inne lepiej zostawić w spokoju.

Czy inwestować w dom na wynajem?

Moment w którym inwestorzy kupują lub budują dom od razu z przeznaczeniem pod wynajem, spotyka się bardzo rzadko. Zazwyczaj inwestorzy tego nie robią, gdy jednak na rynku mieszkaniowym to sytuacja normalna. Dlaczego rzadziej inwestuje się w domy jednorodzinne?

Pierwsza przyczyna? Cena. Domy jednorodzinne są znacznie droższe od mieszkań. Chociaż zazwyczaj stawka za 1 m2 powierzchni jest niższa, to ta wysoka cena wynika głównie z metrażu oraz kosztu działki. W dużych miastach ceny gruntów sięgają kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Zakup domu na wynajem oznacza tym samym wyłożenie znacznie większych pieniędzy. W dużym mieście, za cenę 150-metrowego domu można mieć przynajmniej dwa średniej wielkości mieszkania.

Dodatkowo dochodzi aspekt trudności wynajmu całego mieszkania tylko jednemu najemcy. W Polsce, inaczej niż w wielu krajach Zachodu, traktują życie w wynajmowanym lokalu jako sytuację tymczasową. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej ludzie młodzi, będący na dorobku, studenci.

Jeśli jednak mimo wszystko chcemy kupić dom i go wynajmować, stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem będzie położony w dobrej okolicy dom szeregowy.

Komu i jak wynająć dom?

Domy jednorodzinne jednak mogą cieszyć się popularnością. Obiekty te są popularne m.in. wśród pracowników, studentów czy imigrantów zarobkowych. Wynajęcie domu dużej grupie osób ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest oczywiście potencjalna wysokość przychodu z takiego wynajmu. Wada to większe zużycie nieruchomości i konieczność częstszego przeprowadzania remontów.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wynajem mieszkań na pokoje. W tym przypadku domu i podzielenie go na pokoje. Podobnie jak w przypadku mieszkań może się to okazać znacznie bardziej zyskowne niż wynajem całego lokalu.

Przykładowo:

Załóżmy, że Pan X zainwestował w dużym mieście pięciopokojowy dom o powierzchni użytkowej 150 m2 i wynajął go tylko jednej rodzinie. Umowa najmu określała miesięczny czynsz na wysokość 3800 zł.

Pan Y jednak poszedł krok na przód i postanowił wynająć mieszkanie studentom pobliskiej uczelni. Dwa większe, w których mogą mieszkać po dwie osoby, za 1200 zł, a trzy mniejsze, jednoosobowe – za 800 zł miesięcznie. Tym samym jej miesięczny przychód wyniósł 4800 zł.

Podział mieszkań na pokoje. Jak przeprowadzić?

Podział domu na pokoje ma charakter zarówno fizyczny jak i oczywiście prawny. Pod względem fizycznym trzeba dokonać przeróbek budowlanych. Remont lokalu użytkowego to głównie wybudowanie ścian działowych, montaż drzwi, rozdzielenie przeróżnych instalacji, stworzenie nowych łazienek/kuchni.

Co ważne, przed rozpoczęciem prac, trzeba upewnić się czy nie wymagają zgłoszenia do starostwa albo uzyskania pozwolenia na taką budowę.

Aby prawnie ustanowić własność wydzielonych mieszkań musimy:

  1. Zlecić inwentaryzację budowlaną;
  2. Wniosek do starostwa lub prezydenta miasta o wydanie zaświadczenia, mówiącego o samodzielności lokalu;
  3. Sporządzenie u notariusza aktu ustanowienia odrębnej własności lokalu;
  4. Złożenie w Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Miasta wniosku o nadanie adresu i księgi wieczystej;

Tym samym będziemy mogli bez problemów dysponować takim lokalem, sprzedać lub zapisać komuś w spadku.

A może najem krótkoterminowy?

Podział domu na pokoje może też być idealnym pomysłem dla osób, które chcą zarabiać nanajmie krótkoterminowym. Rynek turystyczny w Polsce coraz bardziej się rozwija, a poprzez takie portale jak np. Airbnb nasza oferta najmu może dotrzeć do turystów z całego świata.

Najem krótkoterminowy jest także ułatwieniem przy zawieraniu umowy, które zazwyczaj odbywa się przez pośrednika (np. wyżej wymieniony serwis Airbnb). Nas jako wynajmujących chroni przed utratą możliwości zarobku. Umowa wynajmu mieszkania jest zastępowana właśnie przez umowę zawartą w serwisie.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Dodaj komentarz