Kaucja zabezpieczająca w umowie najmu mieszkania. Co warto wiedzieć?

Przypuśćmy, że rozpoczynasz swoją przygodę z wynajmem mieszkań. Umowa najmu mieszkania leży już na stole do podpisania, ale Ty musisz jeszcze wiedzieć czym jest kaucja zabezpieczająca. Żeby lepiej zrozumieć tę kwestię zapoznajmy się z kilkoma istotnymi szczegółami.

Czym jest kaucja zabezpieczająca?

Wynajem mieszkań na pokoje lub wynajem całego mieszkania wiąże się prawie zawsze z kwestią opłacenia kaucji. Zazwyczaj jest to koszt równy miesięcznego czynszu za wynajem, który został zawarty w umowie.

Zdarza się również, że w przypadku mieszkań wykończonych o wysokim standardzie, ze względu na meble lub sprzęty RTV/AGD kwota może być wyższa. Co najważniejsze: kwota ta nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za nasz lokal.

Kaucja zabezpieczająca ma na calu zabezpieczenie naszych roszczeń z tytułu np. szkód wyrządzonych przez najemcę oraz niezapłaconego czynszu. W praktyce? Oznacza to, że nasza nieruchomość musi zostać nienaruszona przez cały okres najmu. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe za które ciężko winić lokatora.

Kiedy kaucja zabezpieczająca powinna wrócić do najemcy?

Jeśli mieszkanie wynajmujemy na krótki okres (maksymalnie do roku) trudno o jakiekolwiek zniszczenia. W tych przypadkach kaucja pozostaje nienaruszona, a lokator odbierze ją w całości.

Związku z tym, że zazwyczaj kaucja wynosi tyle samo co miesięczny czynsz, właściciele proponują lokatorowi, aby pokryła ona ostatni miesiąc wynajmu mieszkania lub pokoju.

Pamiętaj, że jeśli czynsz jest płacony do końca trwania umowy najmu, powinniśmy zwrócić kaucję do okresu jednego miesiąca od wyprowadzenia się naszego lokatora.

Czasami lokator chce opuścić lokal wcześniej. Rozwiązanie umowy najmu oczywiście mu przysługuje z odpowiednim okresem wypowiedzenia. Co wtedy z kaucją? Jeśli umowa wynajmu mieszkania nie reguluje takiej kwestii, nie możemy potrącić jakiekolwiek sumy za wcześniejsze wypowiedzenie. Tym samym umowa najmu musi być dobrze sporządzona.

Kaucja zabezpieczająca. Zniszczenia, a normalne zużycie mieszkania

To, że wymagamy kaucji nie powinno budzić żadnych wątpliwości u lokatora. Chcemy przecież zabezpieczyć naszą nieruchomość przed ewentualnymi zniszczeniami. Pamiętajmy, że warto również wcześniej sprawdzić naszego przyszłego najemcę, aby takie szkody nie występowały. Posłuży Tobie do tego checklista weryfikacji najemcy.

Niestety zdarzają się przypadki, że lokatorzy potrafią doprowadzić mieszkanie do takiego stanu, że nawet kaucja zawarta w umowie może być zbyt niska do pokrycia wszystkich kosztów.

Przed zdaniem lokalu warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy ze stanem wszystkich mebli oraz sprzętów w mieszkaniu, które ewentualnie mogą ulec zniszczeniu.

Jednak przy nawet maksymalnym dbaniu o dom czy mieszkanie raczej nie da się uniknąć drobnych usterek. Warto jednak rozróżnić normalnie zużycie do zniszczeń wynikających z winy najemcy.

Do normalnego zużycia mieszkania zaliczamy korzystanie ze wszystkich znajdujących się w nim sprzętów lub mebli. Jednak co najbardziej istotne zgodnie z ich przeznaczeniem.

Oznacza to, że wszystko co znajduje się w naszym lokalu musi być regularnie czyszczone, uwzględniając zdrowy rozsądek i systematyczną higienę.

Jakich zapisów unikać w temacie kaucji?

Przede wszystkim należy unikać w umowie najmu postanowień mówiących o wypłacie kaucji w ratach. Zapis ten jakby nie patrzeć stanowi ukłon w stronę najemcy, jednak ma sporo wad prawnych jak i praktycznych.

Po zawarciu umowy najmu, najemca będzie musiał wypłacić Ci wyższą kwotę (czynsz + rata kaucji), co może grozić sytuacją, że nasz lokator nie sprosta finansowo takiemu obowiązkowi.

Jeśli najemca zapłaci czynsz, a Ty będziesz domagał się kolejnej raty kaucji stracisz podstawę prawną do domagania się reszty np. przy rozprawie sądowej.

Kolejnym elementem, którego warto unikać jest uzupełnienie kaucji. Poniżej przykładowy zapis umowy:

Gdy w czasie trwania stosunku najmu, wynajmujący przeznaczy jakąkolwiek część kaucji na poczet przysługujących mu należności, Najemca zobowiązany jest do niezwłocznego uzupełnienia kaucji do wysokości określonej  w umowie.

Ustawa o ochronie praw lokatorów reguluje warunki kaucji. Nie istnieje tym samym regulacja w zakresie uzupełniania kwoty kaucji w trakcie trwania umowy najmu mieszkania.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Dodaj komentarz