Inwestowanie w nieruchomości w pigułce dla początkujących. Czy warto inwestować w nieruchomości?

Gołym okiem widzimy jak, kształtuję się w obecnej chwili sytuacja na rynku. Spustoszenie gospodarki wywołane pandemią koronawirusa może wywołać kryzys gospodarczy na całym świecie, a także i w Polsce i mimo planów władz z wprowadzeniem nowego ładu nie mamy pewności, że nie odczujmy kryzysu.

Posiadamy zaoszczędzoną gotówkę i zastanawiamy się gdzie możemy ulokować te pieniądze? Rynek nieruchomości jest jednym z pewniejszych miejsc na inwestycję. Inwestowanie w nieruchomości zazwyczaj kojarzy nam się z zakupem mieszkania pod wynajem.

Jest to jedna z najbardziej popularnych możliwości, ale nie jedyna. Nie zawsze, aby inwestować w nieruchomości potrzebujemy sporej sumy pieniędzy – owszem pieniądze są istotne, ale na początku wystarczą nam niewielkie kwoty.

Inwestowanie w nieruchomości. Jakie są opcje?

Jedną z formą inwestowania w nieruchomości jest podnajem nieruchomości – wynajmowanie nieruchomości, których nie jesteśmy właścicielami. Musimy posiadać działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności to my wynajmujemy nieruchomość od właściciela, ustalamy w umowie możliwość wynajmu nieruchomości osobom trzecim.

Po dopracowaniu umowy, w której warto zawrzeć wszystkie istotne informacje takie jak okres wynajmu, zakres wykonywania możliwych prac możemy rozpocząć wynajem nieruchomości osobom trzecim w roli gospodarza.

Czy jest to opłacalne? Z punktu widzenia początkującego inwestora warto pamiętać, że dochodem jest różnica między czynszem płaconym nam a czynszem, który płacimy my właścicielowi.

Bardzo opłacalny w tym przypadku może okazać się wynajem krótkoterminowy jednak trzeba mieć sporo czasu na pozyskiwanie nowych najemców, jak i stałe kontrolowanie czystości i stanu wynajmowanej nieruchomości.

Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy

Jeżeli zaoszczędzimy większą kwotę możemy zastanowić się nad kupnem własnej nieruchomości pod wynajem. Wówczas warto obmyślić plan – na jaki czas chcemy wynajmować nieruchomość.

Jeżeli zdecydujemy się na wynajem długoterminowy naszą grupą docelową będą młode pary, studenci, pracownicy. Lokalizacja takiej nieruchomości powinna być korzystna z punktu widzenia dostępności: komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, sklepów, otoczenia zieleni.

Warto wybrać mieszkanie o stosunkowo niewielkiej powierzchni 40 metrów kwadratowych. Drugą opcją będzie wynajem krótkoterminowy gdzie naszymi lokatorami będą głównie turyści. Tutaj warto wybrać miasto, które chętnie odwiedzane jest cały rok.

Lokalizacja powinna być blisko miejsc charakterystycznych dla danego miejsca, chętnie odwiedzanych przez turystów. Rotacja lokatorów przy tej formie wynajmu jest duża, dlatego czas, jak i zaangażowanie będzie niezwykle istotne.

Dbanie o czystość i wizerunek takiej nieruchomości jest niezwykle waży. Stale będziemy musieli dbać o to, aby nasi goście byli zadowoleni i chętnie wracali w przyszłości.

Czy jest to opłacalne? Trzeba uwzględnić wszystkie koszty, od kwoty zakupy nieruchomości po wszystkie dodatkowe opłaty takie jak notariusz. Jeżeli nie korzystamy z kredytu stopa zwrotu z inwestycji obecnie wynosi około 6%. Opłacalność wynajmu jest spora, ale wszystko zależy od naszego zaangażowania. Jeżeli jesteśmy w stanie dopilnować nieruchomość i stale dbać o to, aby lokatorzy byli to także będzie dochód.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się inwestować w nieruchomości warto jest skorzystać z możliwości jaką daje nam rynek. Obecnie dostępne mamy ciekawe spotkania dla inwestorów, warsztaty, szkolenia przeprowadzane przez specjalistów, gdzie możemy poznać wady zalety, a także skorzystać z doświadczenia innych inwestorów i uczyć się na ich błędach.

Możliwość inwestowania i zarabiania pieniędzy wydaje się atrakcyjna, ale warto jest poznać wszystko od zalążka. Na takich spotkaniach możemy również poznać inne formy inwestycji w nieruchomości takie jak m.in. flipowanie. Formy inwestowania, które stają się coraz bardziej popularne i niedługo zawładną rynkiem. 

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz