Kamienica – czy warto w niej zamieszkać?

Zastanawiasz się nad zakupem lokalu w kamienicy? Zanim to zrobisz warto poznać wady, a także zalety tego zakupy. Kamienica jest niewątpliwie kuszącą inwestycją, zapoznaj się z naszym artykułem, aby poznać szczegóły prawne zakupu takiej nieruchomości.

Obiekt znajdujący się w rejestrze zabytków – remont

Właściciel obiektu, który znajduje się w rejestrze zabytków ma obowiązek zgłosić do wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego dla danego terenu:

  • zakres prowadzonych prac remontowych,
  • ewentualnie uszkodzenia zabytku;
  • zakres prowadzonych prac budowlanych;
  • umieszczanie na zabytku tablic, urządzeń technicznych, reklam oraz napisów.

W przeciwnym wypadku nie zostanie wydane pozwolenie na prowadzenie prac. Warto także, wspomnieć, że konserwator może wydać zalecenia konserwatorskie. W tym dokumencie określony jest sposób wykonywania prac oraz zakres dopuszczalnych zmian, które można wprowadzić w lokalu.

Kamienica – ważne informacje

Warto również wspomnieć, że właściciel obiektu znajdującego się na liście zabytków nie ma prawa wymienić okna na plastikowe lub docieplanie styropianem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest termomodernizacja pozostałych elementów budynku. Należą do nich strop nad piwnicą czy dach. Możemy również zamontować wyjątkowo szczelne okna z nawiewami, dadzą one napływ powietrza do wnętrza wiekowych pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że ze wpisem do rejestru zabytków nie łączą się jedynie obowiązki. Taki wpis to niezwykła duma dla właściciela lokalu. Ponadto może on ubiegać się o środki finansowe na remont i konserwację zabytku. Udziela ich wiele źródeł, między innymi wojewódzki konserwator zabytków, gmina, programy finansowane środkami unijnymi lub marszałek województwa.

Kamienica a jej stan prawny

Niestety ale na rynku sprzedaży kamienic nie brakuje oszustów. Wielu z nich próbuje ukryć to, że lokal jest tylko udziałem we własności. Taka forma prawna w znaczny sposób ogranicza prawa właściciela, w związku z czym jest wysoce nierekomendowana. Aby mieć pewność, że sprzedawca jest pełnoprawnym właścicielem lokalu należy sprawdzić zapis w księdze wieczystej. Uzyskaj numer ewidencyjny – każdy lokal, który jest odrębną własnością go posiada. W księdze wieczystej znajdziesz wszystkie zapisy dotyczące uprawnień i możliwości zbycia właściciela w przypadku udziału we własności. Sprawa nieco się komplikuje jeżeli chodzi o formę własności gruntu, na którym kamienica jest położona. Może on pozostawać w użytkowaniu wieczystym, które jest ograniczonym prawem własności gruntu. Z pewnością kupno takiej nieruchomości jest tańsze. Niemniej jednak koszty związane z prawem własności gruntu w przyszłości mogą być bardzo wysokie. W ramach pełnego prawa własności gruntu należy płacić podatek od nieruchomości.

Zalety mieszkania w kamienicy

Lokale mieszkalne w kamienicach oprócz przepięknego i niepowtarzalnego wyglądu mają również inne zalety. Wiele osób chwali sobie przestronne i efektowne wnętrza, które posiadają wysokie sufity. Duże okna, które są wyposażeniem każdego mieszkania w kamienicy także przyciągają uwagę. Zapewniają one wspaniały dopływ naturalnego światła i podkreślają walory wnętrza. Kolejną zaletą lokalu umieszczonego w kamienicy są jej grube ściany. Dzięki nim nie trzeba się przejmować hałasem dobiegającym z sąsiednich mieszkań. Ponadto w dużych miastach zabudowa kamieniczna najczęściej jest umiejscowiona w centrum. Jeśli decydujesz się na podnajem mieszkań taka lokalizacja zdecydowanie zachęca, aby umowa najmu mieszkania lub umowa najmu pokoju była podpisana. Pamiętaj również, że jako ochronić swoje prawa do lokalu również umowa najmu okazjonalnego może być sporządzona.

Wady mieszkania w kamienicy

Kamienice, które z reguły są już wiekowe bardzo często są często w złym stanie technicznym. Do najczęstszych problemów należą uszkodzone ściany, nieszczelne drewniane okna oraz stare instalacje elektryczna i hydrauliczna. Pamiętaj, aby liczyć się z wydatkami na remont kupując mieszkanie w zaniedbanej kamienicy. Niemniej jednak można to również potraktować jako inwestycję, ponieważ odnawiając mieszkanie możemy zwiększyć jego wartość. Kolejną wadą jest kwestia związana z dużymi rachunkami za ogrzewanie w zimnych miesiącach. Wysokie i przestronne pomieszczenia, otoczone ceglanymi, nieocieplonymi ścianami niestety ale wymagają kosztownego ogrzewania.

Kto najchętniej i na jak długo wynajmuje mieszkania w kamienicy?

W związku z tym, że większość kamienic znajduje się w ścisłym centrum miast to najchętniej wynajmują je studenci lub turyści. Druga grupa najchętniej decydują się najem krótkoterminowy ciekawego lokalu w głównej części odwiedzanego miejsca, ze względu na bliskość zabytków. Oprócz tego bliskość wielu lokali gastronomicznych przyciąga ich jeszcze bardziej. Wynajem kamienicy zainteresuje także obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju na kontrakty, a także singli pracujących w korporacjach na wysokich stanowiskach. Ogromnym plusem wynajmu mieszkania w kamienicy jest możliwość zarówno najmu krótko, jak i długoterminowego. Jako właściciel dokładnie skalkuluj, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza finansowo.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju


Dodaj komentarz