Najemca – jak znaleźć odpowiedniego?

Kim jest idealny najemca? Przedstawimy Tobie trzy kroki, które ułatwią Ci poszukiwanie potencjalnego lokatora, który nie będzie stwarzał problemów.  

Najemca – jakiego szukamy?

Świetny najemca to ktoś, kto płaci czynsz na czas, dba o nieruchomość (czyli utrzymuje ją w czystości), nie gromadzi w niej wielu rzeczy. Po prostu dobrze się nią zajmują. Następną rzeczą, która cechuje dobrego najemcę, jest to, że jest on dobrym sąsiadem dla okolicznych mieszkańców.

Jeśli masz małe mieszkanie na wynajem, idealny najemca nie jest kimś, kto urządza przyjęcia w każdy piątkowy wieczór. Najlepsi najemcy do współpracy to tacy, którzy nie hałasują i nie zakłócają spokoju swoich sąsiadów. Tak więc świetny najemca to ktoś, kto robi te trzy rzeczy: płaci czynsz na czas, traktuje nieruchomość jak własny dom i szanuje swoich sąsiadów.

Wynajem mieszkań na pokoje wiąże się często z tym, że lokatorami są studenci, którzy potrafią zrobić głośną imprezę i to nie tylko w weekendy. Studenci są jednak grupą odbiorców, którzy przynajmniej w teorii mają najmniejsze oczekiwania względem jakości mieszkania. Jeśli zatem chcesz wynająć mieszkanie, które nie należy do najnowszych i najbardziej jakościowych, wówczas osoby uczące są bardzo dobrym pomysłem.

Jak znaleźć dobrych najemców?

Upewnij się, że zarabiają wystarczająco dużo, aby móc mieszkać w Twojej nieruchomości. Zawsze warto sprawdzić ile zarabiają nasi potencjalni najemcy. Brzmi to prosto, ale należy to zweryfikować. Nie przeocz tego i nie odwlekaj tego w czasie.

Chcąc sprawdzić jakie dochody osiągnął potencjalny najemca w okresie miesięcznym, warto poprosić o odcinki wypłat. Nie pozwól im tylko powiedzieć, ile zarabiają. Potwierdź to stosowną dokumentacją. Są ludzie, którzy nie otrzymują odcinków wypłaty.

W takim przypadku poproś o listę płac od szefa najemcy; następnie zadzwoń i potwierdź to.Istnieją inne wydatki poza czynszem potrzebne do życia. Najemca będzie musiał także zapłacić za zakupy spożywcze, za samochód itd.

Nasz przyszły lokator powinien być w stanie pokryć ewentualne dodatkowe wydatki. Oceń, jak dobrze spłacają swoje inne zobowiązania finansowe. Czy płacą firmie komunalnej na czas? Czy płacą rachunek za telewizję czy telefon komórkowy? Czy terminowo dokonują płatności za samochód? Naprawdę łatwo jest ustalić, czy dokonują tych płatności w odpowiednim czasie.

Przy oględzinach naszego mieszka warto poprosić o wypełnianie ankiety osobowej. Checklista weryfikacji najemców, zdecydowanie ułatwi nam współpracę z przyszłym lokatorem.

wynajem mieszkania

Z kim się zadajesz takim się stajesz

Krok trzeci polega na określeniu, jak dobrym sąsiadem będzie i czy będzie szanował własność. Czy będą traktować nieruchomość jak dom? Jest takie powiedzenie, że jesteś średnią z pięciu osób, z którymi się spotykasz. To osobista notatka do zrobienia dla siebie.

Oznacza to, że wszyscy ludzie, z którymi spędzasz czas, w pewnym sensie wpływają na ciebie. Osobowości i nawyki są zaraźliwe. Twoja sieć znajomości ma tendencję do narzucania na ciebie niektórych osobowości i przyzwyczajeń. W skrócie to ludzie, którzy mają dobre nawyki, ludzie, którzy będą traktować Twój lokal jak dom, prawdopodobnie spędzają czas z innymi ludźmi, którzy traktują nieruchomość jak dom. To z powodu tej zasady życiowej nawyki są zaraźliwe.

Zatem sposobem oceniania czyjejś sieci jest uzyskiwanie od nich referencji. To kolejna rzecz, którą przeoczy wielu właścicieli. Ważne jest, aby poprosić o referencje od właścicieli wcześniej wynajmowanej nieruchomości. Pozwoli Ci to poznać przyszłego lokatora.

Podsumowanie

Nie spiesz się z wynajmem mieszkania i wszystkimi jego aspektami. Dobra komunikacja z góry pomaga uniknąć problemów w przyszłych relacjach z najemcą.

Jednak jest wiele innych kwestii komu wynająć mieszkanie. Właściciel musi patrzeć na wiele innych czynników, aby współpraca z lokatorami była spokojna. Jednak pamiętajmy, że lokatorzy mają także swoje wymagania, a nasze mieszkanie musi spełniać wszelkie wymogi.

Jeśli cenimy swój czas warto skorzystać z programu, który ułatwi nam współprace z przyszłymi najemcami. Jeśli mamy wiele mieszkań, ten cenny czas będziemy mogli przeznaczyć na pracę lub odpoczynek, aby być bardziej efektywni w pracy.

Aplikacja do zarządzania wynajmem pozwala całkowicie zautomatyzować wynajem mieszkań. Obsługa i zarządzanie płatności oraz wszystkie rozliczenia w jednym miejscu.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Dodaj komentarz